Najczęściej spotykane owady karmowe


Lek. wet. Łukasz Skomorucha1, Ewa Chomutowska2
1Fundacja Egzotyka
1przychodnie weterynaryjne "Salvet" i "Ostoja Salvet"
2studentka V roku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie

Pojawianie się na rynku zoologicznym coraz to nowych gatunków zwierząt stwarza czasami problemy z prawidłowym zbilansowaniem ich diety w warunkach hodowlanych. Oczywiste jest, że dieta w niewoli powinna być jak najbardziej zbliżona do diety naturalnej, spożywanej przez dany gatunek na wolności. Niektóre zwierzęta są wybitnymi specjalistami pokarmowymi, co czyni ich utrzymanie trudnym lub bardzo kosztownym.

Przyjęło się uważać tak zwane "owady karmowe" za wyłączną domenę terrarystyki. W rzeczywistości entomofagia w świecie zwierząt jest znacznie szerzej rozprzestrzeniona i występuje praktycznie wśród wszystkich kręgowców (poza rybami chrzęstnymi i bezżuchwowcami) oraz licznych bezkręgowców, w tym wielu gatunków powszechnie znanych jako domowe pupile. Jednym z najbardziej oczywistych przykładów są jeże białobrzuche (Atelerix albiventris), zwane też afrykańskimi lub pigmejskimi, tak popularne w ostatnich latach. Jeże do niedawna należały do rzędu ssaków owadożernych (Insectivora) [obecnie podzielono go na trzy odrębne rzędy, a jeże trafiły do jeżokształtnych (Erinaceomorpha)], których sama nazwa wskazuje na rodzaj ich głównego pokarmu.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zyskujących na popularności tenreków (obecnie rząd Afrosoricida) i ryjówek azjatyckich (rząd Soricomorpha). Wiele gryzoni w naturze często urozmaica swoją dietę schwytanymi owadami. Nawet popularne chomiki - syryjski (Mesocricetus auratus) i dżungarski (Phodopus sungorus) - z wdzięcznością przyjmą podanie im od czasu do czasu larwy mącznika młynarka.

Owady powinny stanowić również stały element diety niektórych ptaków ozdobnych, np. gwarków (Gracula religiosa), sójkowców białoczubych (Garrulax leucolophus) czy pekińczyków żółtych (Leiothrix lutea), po...