Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) - uniwersalna karmówka dla większości zwierząt terrariowych


Dariusz Krauze
inż. Hodowli i Biologii Zwierząt AR Poznań

Mącznik młynarek jest idealnym pokarmem dla większości drapieżnych bezkręgowców hodowanych w terrariach, które mogą być karmione mącznikami przez całe życie bez konieczności urozmaicania diety innym rodzajem karmówki. Dla drapieżnych jaszczurek larwy mącznika mogą być doskonałym pokarmem dodatkowym, należy jednak pamiętać, aby uzupełniać dietę preparatami mineralno-witaminowymi. Jest to pokarm wysokokaloryczny i karmienie wyłącznie nimi może u większości jaszczurek szybko prowadzić do otłuszczenia, poza tym jest to karmówka mało ruchliwa i może hamować instynkty łowieckie, przez co gady często stają się apatyczne. Wyjątkiem są gekony lamparcie - w wielu komercyjnych hodowlach podstawą diety są mączniki (oczywiście z suplementacją mineralno-witaminową), a jaszczurki biją rekordy długowieczności i dają zdrowe potomstwo o doskonałym fenotypie.

Charakterystyka

Chrząszcz ten należy do przedstawicieli rodziny czarnuchowatych (Tenebrionidae). W środowisku naturalnym bytuje pod butwiejącymi kawałkami kory drzew liściastych, gdzie żywi się martwą materią organiczną i martwymi organizmami. Postacie dorosłe (imago) osiągają 17-20 mm, są jednolicie czarne lub ciemnobrązowe. Larwa mierzy ok. 28-35 mm i jest barwy żółtej bądź jasnobrązowej. Jest to chrząszcz synantropijny, bytujący w magazynach zbożowych (szkodnikami są imago, larwy dodatkowo zanieczyszczają produkty zbożowe odchodami), w uprawach roślin, ptasich gniazdach.


Pomieszczenie do hodowli

Mącznik młynarek nie ma specjalnych wymagań co do wielkości zbiornika, wszystko zależy od liczby larw, jaką chcemy uzyskać. Jako pojemnik hodowlany może posłużyć szklane akwarium lub plastikowy pojemnik na żywność. Swoją hodowlę prowadzę w kilku plastikowych pojemnikach o długości 40 cm, szerokości 40 cm i wysokości 45 cm. W każdym znajduje się ok. 1000 żuków. Imago mają skrzydła, ale nie są zdolne do l...