Amatorska hodowla skorpionów. Cz. III


Bartłomiej Gorzkowski

Przyczyną większości niepowodzeń w hodowli skorpionów jest źle przygotowane terrarium. Przykładem tego jest jakże częsty widok piaszczystego podłoża u gatunków zamieszkujących stepy i pustynie, co na pozór wydawać by się mogło dobrym rozwiązaniem. W praktyce jest jednak inaczej. Jak więc prawidłowo zaprojektować i urządzić zbiornik, tak by spełniał wymagania hodowanych zwierząt? Jak uniknąć podstawowych błędów i jak bezpiecznie obchodzić się ze skorpionami? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w niniejszej, trzeciej już części artykułu poświęconego amatorskiej hodowli tych pięknych pajęczaków.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze są terraria otwierane od góry. W pokrywie takiego zbiornika należy zrobić odpowiednią liczbę małych otworów lub wykonać ją przynajmniej w 1/3 z drobnej metalowej siatki. Pamiętajmy, że lepiej na początku zrobić więcej otworów i w przyszłości regulować wentylację, zasłaniając ich część, aniżeli już po zasiedleniu zbiornika niepokoić jego mieszkańców, dorabiając otwory, gdy okaże się, że wentylacja jest niewystarczająca.
W zbiornikach szklanych bardzo ważną rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, są resztki kleju w miejscu łączenia szyb. Należy je bezwzględnie usunąć, młode skorpiony bowiem bez problemu mogą się po nich wspiąć i uciec.
Rozmiary terrarium dobieramy oczywiście w zależności od wymagań hodowanego gatunku. Należy mieć na względzie to, że większość skorpionów poluje z zasadzki, dlatego radzę nie przesadzać z wielkością terrarium - w zbyt dużym skorpion może mieć problem z upolowaniem zdobyczy. Natomiast koniecznie pamiętajmy, iż jego wysokość od poziomu podłoża czy też elementów użytych do dekoracji musi być większa niż całkowita długość skorpiona łącznie z metasomą.

Typowe terraria dostępne w sklepach zoologicznych, zaopatrzone z przodu w rozsuwane szyby, są przeznaczone głównie dla węży i jaszczurek. Nie sprawdzą się one w hodowli więks...