Amatorska hodowla skorpionów. Cz. I


Bartłomiej Gorzkowski

Dlaczego właśnie skorpiony? To niezwykłe bezkręgowce, owiane aurą tajemniczości, setkami mitów i niesłusznie cieszące się wśród laików złą sławą. No cóż, normalną ludzką cechą jest strach przed nieznanym... Jednak gdy ktoś poświęci choć odrobinę czasu i wysiłku, by je poznać, odkryje, jak fascynujące są to stworzenia i ile satysfakcji może dać ich hodowla.

Ja sam w połowie lat dziewięćdziesiątych, zaczynając przygodę z tymi pajęczakami, nie sądziłem, że zamieni się ona w wielką życiową pasję. W tamtym okresie dostęp do wiedzy na ich temat był bardzo ograniczony, a próby zdobycia kolejnych gatunków oznaczały konieczność wyrobienia sobie niezłych kontaktów wśród marynarzy wypływających w dalekie rejsy.

Obecnie niemal w każdym lepszym sklepie zoologicznym lub na coraz częściej organizowanych giełdach terrarystycznych można nabyć przynajmniej kilkanaście gatunków skorpionów. Ich popularność w domowych hodowlach ostatnimi czasy bardzo szybko rośnie. Niestety, dostęp do rzetelnej wiedzy na temat zasad prawidłowego chowu i hodowli jest wciąż jeszcze dość ograniczony i prócz nielicznych publikacji sprowadza się w zasadzie do witryn internetowych. Internet zaś ma to do siebie, że każdy może tam pisać, co chce. Tylko nieliczne portale, zrzeszające prawdziwych miłośników terrarystyki, dbają o to, by prezentowane informacje zostały skrupulatnie zweryfikowane.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca niniejszy tekst skupia się głównie na praktycznych zagadnieniach związanych z hodowlą skorpionów, pomijając np. systematykę, która zmienia się niemal z miesiąca na miesiąc. Mam nadzieję, że rady tu zawarte, podparte kilkunastoletnim doświadczeniem, będą pomocne nie tylko osobom wchodzącym dopiero w cudowny świat terrarystyki, ale także doświadczonym hodowcom tych pięknych stawonogów.

Życzę więc owocnej lektury i powodzenia w hodowli.

O SKORPIONACH

W chwili obecnej rząd Scorpionidea obejmuje ponad 1500 gatunków....