Krewetki w akwarium słodkowodnym. Cz. I


Dr n. wet. Joanna Zarzyńska
Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW

dr inż. Paweł Zarzyński

Pierwsze krewetki słodkowodne pojawiły się w polskich akwariach przed zaledwie dwudziestu laty. Mimo to wśród zwierząt akwariowych ustępują obecnie popularnością tylko rybom. W handlu spotyka się co najmniej kilkadziesiąt gatunków i odmian tych pięknych bezkręgowców, i co roku pojawiają się kolejne. Ich pielęgnacja, a nawet rozmnażanie w większości przypadków nie należą do problematycznych, wymagają jednak od akwarysty minimum wiedzy na ich temat. Minimum to postaraliśmy się zawrzeć w poniższym artykule.

W pierwszej części opowiemy o krewetkach słodkowodnych i zaprezentujemy najpopularniejsze ich gatunki, w drugiej przedstawimy krok po kroku, jak założyć dla nich akwarium (ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień uprawy mchów i innych roślin akwariowych), w trzeciej zaś zdradzimy, jakie stworzyć im warunki w zakresie parametrów wody, żywienia i pielęgnacji. Przedstawimy również najważniejsze choroby, jakie mogą wystąpić u krewetek, wraz ze sposobami ich skutecznego zwalczania.

BUDOWA I ROZMNAŻANIE KREWETEK Ciało krewetki składa się z głowotułowia pokrytego pancerzem zwanym karapaksem oraz odwłoka podzielonego na sześć segmentów, z których ostatni jest wyposażony w część ogonową (tzw. telson) i zwieńczony wachlarzem ogonowym złożonym z płatów zwanych uropodami. W przedniej części głowotułowia znajduje się głowa chroniona spiczastym wyrostkiem karapaksu zwanym rostrum. Na głowie znajdują się oczy osadzone na słupkach oraz dwie pary czułków: antenny i antennule, ...