Patyczak gigant - zdumiewający owad - klejnot w hodowli



Łukasz Czok
Członek Phasmi Study Group nr 2500




Eurycnema goliath PSG 14 (Gray, 1834)
Eurycnema goliath - Goliath Stick Insect - w dokładnym tłumaczeniu z angielskiego nazwa ta oznacza patyczak gigant.

Eurycnema goliath jest niewątpliwie słynnym owadem, dość często się o nim mówi i pisze, wydaje się łatwo dostępnym gatunkiem dla hodowców. Wiele książek i stron internetowych zawiera zdjęcia tego pięknego owada, z doświadczenia jednak wiem, iż żadne zdjęcie nie odzwierciedla piękna tego straszyka.

Gatunek ten był zawsze poszukiwany przez hodowców z całego świata, również przeze mnie. Pewnego dnia udało mi się go pozyskać dzięki pomocy Paula Brocka z PSG. Cały czas znajduje się w mojej hodowli i cieszę się jego pięknem, obserwując już kolejną generację. Już po raz kolejny doczekałem się młodych, większość dożywa dorosłości i bezproblemowo się rozmnaża, dając liczne potomstwo. Wszystkie owady tego gatunku w Polsce pochodzą z mojej hodowli. Po raz pierwszy dotarły do naszego kraju na moje specjalne zamówienie w 1999 roku z Wielkiej Brytanii oraz z Queensland w Australii. Również po raz pierwszy w Polsce go rozmnożyłem i jak dotąd nikomu więcej się to nie udało. Teraz sukcesywnie owady te znajdują wielu odbiorców zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
Eurycnema należy do podrodzinyPhasmatinae, do której należą równie wielkie owady z gatunku Acrophylla i Phasma . Do rodzaju Eurycnema należą 4 gatunki:
- Eurycnema goliath - gatunek ten występuje w Australii, Nowej Południowej Walii przy granicy z Queensland, Tennant Greek i Queensland, gdzie jest rozprzestrzeniony bardzo szeroko, głównie w okolicach przybrzeżnych. Obecne populacje w hodowli pochodzą właśnie z Queensland.

- Eurycnema osiris - występuje w Australii, jednak jego populacje na wolności uznawane są już za prawie wymarłe. Kilku hodowców z całego świata bierze udział w projekcie przywrócenia go do siedlisk naturalnych, rozmnażając go w hodowlach prywatnych. Ja również należę do tego grona, w...