Ptasznik - najważniejsze problemy hodowlane


Andrzej Prokop
Sanok

Ptaszniki są prawdopodobnie najpopularniejszymi bezkręgowcami spotykanymi w prywatnych hodowlach. Przyczyną tego jest niska cena, małe wymagania i duża tolerancja na błędy hodowców. Mimo to, aby zwierzę rozwijało się prawidłowo, należy pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej wilgotności, temperatury oraz innych czynnikach, które zostaną omówione w dalszej części.

Mimo prostoty hodowli, zwierzęta te często zaskakują hodowców swoimi zachowaniami, które czasem mogą być nadinterpretowane jako objawy chorób lub innych przypadłości. Poza tym, aby zwierzę mogło cieszyć się zdrowiem, należy zapewnić mu odpowiednią dietę, w której ważny jest nie tyle rodzaj ofiary, ile jej wielkość. Najważniejszym wymogiem w hodowli pajęczaków jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, wilgotności i wentylacji.

Wilgotność

Zbyt niska wilgotność może doprowadzić do przesuszenia ptasznika, który w dużej części składa się z wody. Warto wspomnieć, że pająki nie mają mięśni prostowników odnóży, a ich szkielet jest hydrauliczny, dlatego niedobór wody może w dużym stopniu negatywnie wpłynąć na motorykę ptasznika, czego objawem jest przykurcz kończyn. Z kolei zbyt wysoka wilgotność połączona z rzadkim sprzątaniem lokum zwierzęcia oraz słabą wentylacją może doprowadzić do rozwoju pleśni, na którą stawonogi te są bardzo wrażliwe. Ponadto istnieje wiele gatunków sucholubnych, które źle znoszą wysoką wilgotność podłoża w terrarium. Można tu zaliczyć cały rodzaj Pterinochilus lub Grammostola.
Aby utrzymać prawidłową wilgotność w terrarium, należy spryskiwać je kilka razy dziennie przegotowaną wodą. Można jednakże tego uniknąć, wlewając ją w jeden róg terrarium, resztę pozostawiając suchą. Pająk sam zdecyduje, w której części będzie przebywał. Zbędny jest wówczas higrometr. Nie należy pryskać na pająka. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w terrarium niewielkiej miseczki z wodą, która powinna rekompensować zbyt niską wilgotność podłoża.

Temperatura Temperatur...