Akwarium słodkowodne krok po kroku. Cz. VI. Kłopoty w akwarium - "plagi" i podstawowe choroby ryb


Dr n. wet. Joanna Zarzyńska
Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW
dr inż. Paweł Zarzyński

W poprzedniej części naszego artykułu przedstawiliśmy podstawowe kwestie związane z opieką nad akwarium. Dzisiaj, w jego ostatniej odsłonie, opowiemy o sytuacjach nietypowych, jakie mogą wystąpić w zbiorniku, takich jak niekontrolowany wzrost niepożądanych glonów lub pojawienie się uciążliwych szkodników. Przedstawimy również kilka chorób ryb najczęściej występujących w warunkach akwariowych oraz zaprezentujemy sposoby ich leczenia.

Glony

Do najczęstszych utrapień, nie tylko początkujących akwarystów, należą glony porastające ścianki akwarium, podłoże, elementy dekoracyjne oraz rośliny. W akwariach może występować kilka ich rodzajów:

- sinice (cyjanobakterie) - mają postać kleistego, filcowatego nalotu spowijającego podłoże, dekoracje i liście roślin. W zależności od gatunku "sprawcy" może on mieć barwę od niemal czarnej, przez niebieskozieloną, szarawą, do fioletowoczerwonej. Sinice powodują obumieranie "przyduszonych" roślin oraz znacząco obniżają walory estetyczne zbiornika. Główną przyczyną ich pojawiania się w akwarium jest nadmiar produktów przemiany materii i substancji organicznych w wodzie, powstały na skutek przegęszczenia ryb i ich zbyt obfitego karmienia oraz zaniechania wykonywania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

- okrzemki - pokrywają brunatnym nalotem szyby, podłoże, dekoracje oraz liście roślin. Pojawiając się w nadmiarze, utrudniają obserwację zbiornika, obniżają jego walory dekoracyjne, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zamierania silnie porośniętych nimi liści roślin. Szczególnie często występują w świeżo urządzonych akwariach, w których nie wytworzyła się jeszcze równowaga biologiczna. Ich rozwojowi sprzyja również nadmierna ilość produktów przemiany materii ryb, głównie z...