Akwarium słodkowodne krok po kroku. Cz. III. Woda w akwarium


Dr n. wet. Joanna Zarzyńska
Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW
dr inż. Paweł Zarzyński

W drugiej części artykułu przedstawiliśmy dekoracje i przykładowe rośliny możliwe do umieszczenia w akwarium słodkowodnym oraz opowiedzieliśmy pokrótce o podstawowych zasadach obowiązujących podczas urządzania zbiornika. Dzisiaj zajmiemy się tematyką wody akwariowej, stanowiącej środowisko życia ryb i innych organizmów zamieszkujących akwarium.

Do napełniania słodkowodnych zbiorników akwariowych najczęściej używa się zwykłej wody kranowej, najpierw jednak trzeba ją odpowiednio przygotować, tak aby była bezpieczna dla ryb i odznaczała się właściwymi dla nich parametrami fizykochemicznymi. Później zaś należy dbać o niezmienność tych parametrów oraz o zachowanie wody w czystości koniecznej dla zdrowia mieszkańców naszego akwarium.


Uzdatnianie wody kranowej

Woda wypływająca z ogromnej większości naszych kranów pochodzi z ujęć komunalnych, czyli tzw. wodociągów. Przed dostarczeniem do użytkowników jest dokładnie badana pod kątem zanieczyszczeń chemicznych oraz na obecność występujących w niej drobnoustrojów. Aby uczynić ją przydatną do spożycia dla ludzi, dodaje się do niej różne substancje dezynfekujące. Dawniej był to chlor, bardzo dokładnie niszczący drobnoustroje, ale nieobojętny również dla naszego zdrowia. Obecnie - przynajmniej of...