Akwarium słodkowodne krok po kroku. Cz. II. Urządzanie wnętrza - dekoracje i rośliny


Dr n. wet. Joanna Zarzyńska
Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW, Warszawa
dr inż. Paweł Zarzyński

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy zbiorniki i sprzęt najczęściej stosowany obecnie w akwarystyce słodkowodnej. W części drugiej opowiemy o dekoracjach i roślinach oraz ich wykorzystaniu podczas aranżacji wnętrza akwarium.

Podłoże i dekoracje

Aby nasz zbiornik wyglądał naturalnie, spełniał wszelkie niezbędne wymagania konieczne do dobrego samopoczucia ryb i jednocześnie stanowił ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje, musi być odpowiednio urządzony. Do tego celu wykorzystuje się podłoże, dekoracje oraz rośliny akwariowe.

Podłoże spełnia w akwarium kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze, stanowi środowisko życia i rezerwuar substancji odżywczych dla korzeni posadzonych w nim roślin. Po drugie - jest nieodzownym elementem biotopu ryb, a w szczególności gatunków bytujących w okolicy dna akwarium. Po trzecie, nadaje zbiornikowi naturalny wygląd i zapewnia mu walory dekoracyjne. Po czwarte wreszcie, stanowi naturalny filtr biologiczny, w którym rozwijają się pożyteczne bakterie odpowiedzialne za rozkład szkodliwych związków azotowych będących produktami przemiany materii zwierząt zamieszkujących zbiornik i tym samym przyczynia się do zachowania i utrzymania równowagi biologicznej w akwarium.

W klasycznym zbiorniku słodkowodnym jako podłoże najczęściej stosujemy gruby piasek lub drobny żwir kwarcowy (ryc. 1). Kwarc ma tę zaletę, że praktycznie nie wpływa na parametry wody wypełniającej zbiornik. Niekiedy stosuje się również czarne podłoże bazaltowe, jednak w przypadku hodowli niektórych ryb, a zwłaszcza krewetek, może ono powodować pewne efekty uboczne, wydzielając do wody niepożądane substancje chemiczne. Nie zaleca się stosowania zbyt drobnego piasku (tzw. pyłu), poniew...