Akwarium słodkowodne krok po kroku. Cz. I. Zbiornik i jego wyposażenie techniczne


Dr n. wet. Joanna Zarzyńska
Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW
dr inż. Paweł Zarzyński

Akwaria słodkowodne goszczą w domach Europejczyków już od 150 lat. W ciągu tego czasu systematycznie zyskiwały na popularności i z elitarnej, kosztownej rozrywki zarezerwowanej dla wyższych sfer zamieniły się w popularne hobby dostarczające radości kolejnym pokoleniom pasjonatów. Akwarium wraz z pływającymi w nim rybami i rosnącymi roślinami wodnymi stanowi dziś ozdobę milionów mieszkań na całym świecie. W Polsce - mimo iż nie istnieje żadna oficjalna statystyka i nie prowadzono badań w tym zakresie - według ostrożnych szacunków liczba akwarystów wynosi co najmniej kilkaset tysięcy, co stawia hodowlę ryb wśród najpoważniejszych gałęzi krajowego pet-biznesu, zaraz po właścicielach psów i kotów.

Starannie zaprojektowane i urządzone ze smakiem akwarium słodkowodne może stanowić interesujące hobby, ale równocześnie oryginalną dekorację niemal każdego wnętrza, nie tylko mieszkania czy domu, ale także zakładu pracy, np. poczekalni lub korytarza przychodni weterynaryjnej. Co więcej, badania przeprowadzone przez amerykańskich psychologów wykazały, że obecność zbiornika z rybami działa uspokajająco na ludzi - w tym wypadku właścicieli pacjentów - co z kolei może mieć dobroczynny wpływ na czworonogi odwiedzające lecznicę. Zwierzę doskonale wyczuwa bowiem stres i zmiany nastroju swego pana, więc, pośrednio, pływające za szkłem ryby mogą korzystnie wpływać również i na jego psychikę. Tym samym, taki oryginalny "mebel" ustawiony w przychodni może przynieść jej dodatkowe korzyści, których wymiernym wyrazem będzie zwiększone zadowolenie klientów przekładające się na ich większą frekwencję.

Założenie akwarium słodkowodnego nie jest ani trudne, ani skomplikowane, ani też przesadnie kosztowne. Co więcej, stanowi całkiem przyjemne zajęcie i jest możliwe do realizacji nawet przez zupełnie niedoświadczoną osobę...