Morskie akwarium rafowe. Cz. IX. Ryby do akwarium rafowego (cz. 2)


Dr n. wet. Joanna Zarzyńska, dr inż. Paweł Zarzyński

To już ostatnia część naszego cyklu o zakładaniu akwarium rafowego. Zaprezentujemy w niej 10 kolejnych gatunków ryb niekłopotliwych w utrzymaniu i pielęgnacji, które z powodzeniem mogą stać się jego mieszkańcami.

Listę otwiera Abudefduf saxatilis (ryc. 1), pochodzący z Oceanu Atlantyckiego od południowych wybrzeży Kanady i Rhode Island w USA po Urugwaj na zachodzie i zachodnie wybrzeża Afryki na wschodzie. Szczególnie licznie występuje na Karaibach. Preferuje obszary raf koralowych, choć bywa spotykany również w otwartej toni wodnej. Na wolności dorasta do 23 cm długości, ale w akwariach pozostaje przeważnie nieco mniejszy. Kształtem przypomina nasze krajowe ryby karpiowate. Na bokach widnieje pięć pionowych, ciemnych, niemal czarnych pręg. Górna część grzbietu jest żółtawa, a boki szarawe, z lekkim niebieskawym połyskiem. Do jego pielęgnacji konieczny jest obszerny zbiornik rafowy o pojemności minimum 300 l. Gatunek ten należy do ryb łatwych w utrzymaniu i wyjątkowo odpornych, niestety poszczególne osobniki z wiekiem stają się nieco agresywne i mogą atakować inne, mniejsze od siebie ryby. Abudefduf saxatilis dobrze nadaje się na towarzysza dla większych pokolców. Nie zjada krewetek ani innych skorupiaków. Raczej nie uszkadza koralowców, choć niektóre osobniki sporadycznie potrafią obgryzać zoantusy i grzybowieńce. Wyżywienie tego gatunku jest bezproblemowe - należy podawać mu mrożony plankton i inne drobne bezkręgowce wodne. Ryba ta nie rozmnaża się w niewoli.

Ciekawą propozycją do dużych zbiorników rafowych jest Acanthurus lineatus (ryc. 2). Ryba ta zamieszkuje Ocean Indyjski i Ocean Spokojny od wschodnich wybrzeży Afryki po południową Japonię, północną Australię i Hawaje. W naturze dorasta do 38 cm długości, ale w akwarium pozostaje zwykle nieco mniejsza. Jej ciało jest silnie bocznie spłaszczone, pokryte naprzemiennie układającymi się pasami żó...