Morskie akwarium rafowe. Cz. VI. Skorupiaki w akwarium


Dr n. wet. Joanna Zarzyńska, dr inż. Paweł Zarzyński

W poprzednich częściach artykułu opowiedzieliśmy o koralowcach miękkich i twardych. Zwierzęta te są co prawda bardzo dekoracyjne, jednak, poza drobnymi wyjątkami, należą do stworzeń „stacjonarnych”, przypominając pod względem mobilności rośliny. Aby urozmaicić wygląd zbiornika, trzeba więc wprowadzić do niego również elementy ruchome. Do nowo zakładanego akwarium rafowego doskonale nadają się niektóre gatunki skorupiaków morskich - krewetek i krabów, które bywają nie tylko atrakcyjne pod względem wyglądu, ale i bardzo pożyteczne, wydatnie pomagając w utrzymaniu zbiornika w czystości.

Niestety, nie wszystkie krewetki i kraby morskie spotykane w sklepach nadają się do klasycznego akwarium rafowego, jak również nie wszystkie można polecić początkującemu hobbyście. Dlatego poniżej przedstawimy kilka nieskomplikowanych w pielęgnacji skorupiaków morskich, których utrzymanie nie powinno przysporzyć większych problemów.

Pierwszą grupę skorupiaków szczególnie godnych polecenia stanowią tzw. krewetki czyszczące. Zalicza się do nich niewielkie gatunki pełniące rolę sanitariuszy oczyszczających inne bezkręgowce oraz ryby z uciążliwych pasożytów. W naturze ryby morskie same podpływają do krewetek i domagają się zabiegów pielęgnacyjnych. Natomiast w akwarium skorupiaki te odżywiają się resztkami organicznymi opadającymi na dno, stanowiąc swego rodzaju „służby sanitarne” oczyszczające podłoże i przyczynia...