Morskie akwarium rafowe. Cz. V. Koralowce w akwarium - koralowce twarde


Dr n. wet. Joanna Zarzyńska, dr inż. Paweł Zarzyński

W poprzedniej części artykułu opowiedzieliśmy o koralowcach miękkich, wprowadzanych zwykle jako pierwsze zwierzęta do nowo zakładanego akwarium rafowego. Teraz zaprezentujemy kilka gatunków koralowców twardych - są one wprawdzie nieco trudniejsze w pielęgnacji od swoich „miękkich” kuzynów, jednak nawet między nimi można znaleźć takie, które dość dobrze nadają się dla mniej doświadczonych akwarystów. Z ich wprowadzeniem do nowo zakładanego akwarium należy jednak poczekać przynajmniej kilkanaście dni od chwili umieszczenia w nim pierwszych żywych organizmów, w celu wstępnego ustabilizowania się warunków panujących w zbiorniku.

Koralowce twarde różnią się od miękkich posiadaniem wewnętrznego szkieletu wapiennego. To właśnie te szkielety tworzą w naturze, po śmierci ich gospodarzy, słynne rafy koralowe. Nadają one tym zwierzętom specyficzny wygląd, który w połączeniu z oryginalnymi kształtami polipów i często bajecznymi wprost kolorami sprawia, że koralowce te stanowią wyjątkową ozdobę każdego akwarium rafowego.

Wiele gatunków koralowców twardych odznacza się specyficznymi i trudnymi do zaspokojenia przez początkującego akwarystę wymaganiami w zakresie parametrów fizykochemicznych wody, suplementacji mineralnej, czystości biologicznej wody w zbiorniku (są wrażliwe na obecność związków azotowych oraz fosforanów). Niektóre wymagają dodatkowo dokarmiania określonym, często trudnym do zdobycia rodzajem pokarmu. Takie zwierzęta powinny być zarezerwowane tylko dla doświadczonych hobbystów, którzy ...