Morskie akwarium rafowe. Cz. IV. Koralowce w akwarium - koralowce miękkie


Dr n. wet. Joanna Zarzyńska, dr inż. Paweł Zarzyński

W poprzedniej części artykułu opowiedzieliśmy o zakładaniu akwarium rafowego. Następnym etapem będzie wprowadzenie do niego pierwszych zwierząt. Do najbardziej spektakularnych, nadających zbiornikowi prawdziwie egzotyczny charakter należą koralowce, zwane potocznie przez akwarystów po prostu „koralami” - osiadłe bezkręgowce, których ciała odznaczają się oryginalnymi kształtami i pięknymi barwami.

Wśród setek ich gatunków dostępnych w sprzedaży nie wszystkie nadają się na pierwszych mieszkańców nowo zakładanego akwarium. Poza tym wiele z nich ma bardzo wysokie wymagania, sprawiające, że ich pielęgnacja znacznie wykracza poza możliwości początkującego akwarysty morskiego. Poniżej przedstawimy kilka gatunków, które z powodzeniem można zaproponować jako „pionierskie”, a jednocześnie na tyle odporne, że z opieką nad nimi powinna poradzić sobie nawet jeszcze niedoświadczona osoba, stawiająca pierwsze kroki w dziedzinie akwarystyki słonowodnej.


Czym są koralowce?

Koralowce należą do świata zwierząt (piszemy o tym, ponieważ, ze względu na ich osiadły tryb życia większość laików uważa inaczej, biorąc je za rośliny) i zaliczają się do typu parzydełkowców (Cnidaria). Ich systematyka jest dość skomplikowana i wraz z kolejnymi odkryciami w dziedzinie ich fizjologii i pochodzenia ulega drastycznym nieraz zmianom. Na szczęście z punktu widzenia akwarystyki jej znajomość nie jest konieczn...