Morskie akwarium rafowe. Cz. III. Zakładanie akwarium - krok po kroku


Dr n. wet. Joanna Zarzyńska, dr inż. Paweł Zarzyński

W poprzedniej części artykułu opowiedzieliśmy o wodzie morskiej, jej parametrach i sposobie przygotowywania oraz przedstawiliśmy „żywą skałą” wraz z rolą, jaką pełni ona w akwarium słonowodnym. W tej części krok po kroku opiszemy poszczególne etapy zakładania morskiego akwarium rafowego.

Akwaria rafowe stanowią ogromną większość zbiorników morskich zakładanych w naszym kraju (pozostałe to akwaria typy „fish-only” przeznaczone wyłącznie lub prawie wyłącznie dla ryb). Można by przyrównać je do słodkowodnych zbiorników roślinnych, w których najważniejsze są rośliny, a ryby stanowią jedynie dodatek podkreślający ich piękno - tyle tylko, że tutaj rolę roślin pełni stubarwna rafa koralowa z żyjącymi na niej koralowcami.

Zakładanie akwarium morskiego zaczynamy dokładnie tak samo jak słodkowodnego - od dokładnego umycia zbiornika czystą wodą bez żadnych środków chemicznych oraz sprawdzenia jego szczelności. To ostatnie jest szczególnie ważne, jeśli nabyliśmy zbiornik już używany, choć dla pewności lepiej przeprowadzić test szczelności w każdym przypadku, nawet jeśli nasze akwarium jest nowe i zakupione u renomowanego producenta. Najłatwiej wykonać go w garażu, piwnicy lub innym pomieszczeniu gospodarczym z równą, utwardzoną podłogą. W tym celu na podłodze układamy grubą warstwę suchych gazet, po czym ustawiamy na niej akwarium i ostrożnie napełniamy zwykłą wodą kranową, starając się nie zamoczyć przy tym papieru. Jeżeli po upływie 24 godzin na gazetach nie pojawią się ślady wilgoci, oznacza to, że akwarium jest szczelne i można przystąpić do jego urządzania.

Pierwszym etapem urządzania akwarium morskiego jest przygotowanie odpowiedniego tła. W zbiorniku rafowym najlepiej sprawdza się błękitna folia samoprzylepna przyklejona od zewnątrz do tylnej szyby (ryc. 1). Folię taką można nabyć w każdym sklepie zoologicznym zajmującym się akwarystyką morską. Przycinamy ją do wymia...