Jaki pies dla kogo. Cz. VII


Leonard Wach
Autor jest absolwentem Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz autorem wielu publikacji książkowych i prasowych o tematyce kynologicznej. Przez wiele lat był członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika MÓJ PIES.

W tej części przedstawię kilka wybranych ras psów obronno-stróżujących. W naszym kraju i nie tylko jest wiele osób, które chciałyby wykorzystać psa do obrony własnej lub ochrony posiadanego mienia. Lekarz weterynarii powinien wiedzieć, co doradzić w przypadku pytań o przydatność i cechy użytkowe danej rasy. Powinien też zasugerować, jaki pies będzie najodpowiedniejszy dla przyszłego właściciela czworonoga.

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki często nazywany jest wilczurem lub owczarkiem alzackim. W naszym kraju należy do najpopularniejszych ras ze względu na możliwość wszechstronnego wykorzystania. Bardzo dużą część populacji stanowią psy zbliżone wyglądem i cechami psychicznymi do owczarka niemieckiego, czyli owczarkopodobne. Nie są to psy rasowe, lecz mogą być z powodzeniem wykorzystywane do celów obronno-stróżujących, jeśli mają cechy psychofizyczne rasowego owczarka niemieckiego.

Jest to pies średniej wielkości (wysokość w kłębie - pies 62,5 cm, suka 57,5 cm). Należy do najbardziej inteligentnych ras. Doskonale wywiąże się z roli psa towarzyszącego, obronnego i stróżującego. Niezastąpiony do tej pory jako pies służbowy. Wykorzystuje się go między innymi do ochrony granic, służby w policji jako psa patrolowego, tropiącego, do identyfikacji zapachów oraz w innych służbach. Z jego usług chętnie korzysta więziennictwo oraz ratownictwo górskie. Cechuje go odwaga, wrodzona agresywność, ciętość, bojowość, popęd do walki, lojalność wobec właściciela, nieufność do obcych, odporność na strzały i huki, przywiązanie do własnego terytorium. Łatwo adaptuje się w rodzinie ludzkiej i nawiązuje serdeczny kontakt ze wszystkimi jej członkami. Lubi dzieci.

Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o jego posiadanie, ...