Ochrona zasobów genetycznych zwierząt futerkowych. Cz. II. Lisy pospolite pastelowe


Doc. dr hab. Paweł Bielański,
dr inż. Dorota Kowalska
Dział Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt, Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy, Balice k. Krakowa

dr inż. Andrzej Zoń,
dr inż. Jerzy Fijał
Zakład Doświadczalny IZ Chorzelów Sp. z o.o.

Popyt na skóry futerkowe w kraju i za granicą jest uzależniony przede wszystkim od panującej mody. Stąd też powodzenie skór futerkowych w dużym stopniu zależy od ich wielkości, jakości okrywy włosowej i jej barwy, a także od tzw. rysunku. Każda pojawiająca się nowość z tego zakresu spotyka się na aukcjach futrzarskich z dużym zainteresowaniem, czego wyrazem jest płacona cena, z reguły znacznie przekraczająca ceny skór o barwie tradycyjnej.

Nowości, które trafiają na rynek futrzarski, są najczęściej wynikiem spontanicznej mutacji lub pracy hodowlanej. W porównaniu z innymi gatunkami zwierząt futerkowych, np. norkami, mutacje barwne u lisa pospolitego są stosunkowo nieliczne. Nie wszystkie z nich zostały zresztą zaakceptowane poprzez odpowiednią cenę przez międzynarodowy rynek futrzarski lub też są produkowane w znikomych ilościach. Pojawienie się nowego umaszczenia u zwierząt, czyli możliwość produkcji nowych, atrakcyjnie ubarwionych skór o odcieniach i rysunku niedających się zastąpić na drodze sztucznego barwienia, jest dla hodowcy bardzo interesujące. Może się on spodziewać, że nowa odmiana barwna poprzez wyższe ceny szybko zamortyzuje nakłady poniesione na jej wyprodukowanie.

Lis pospolity pastelowy występuje w trzech typach: ciemny, średni i jasny. Barwa okrywy od ciemnobrązowej do jasnobrązowej. W tym samym kolorze jest pysk, łapy, uszy oraz brzuch. Brązowe włosy pokrywowe silnie kontrastują z włosami niepigmentowanymi. Barwa podszycia jest brązowa z niebieskim odcieniem. Posrebrzenie zaczyna się od nasady ogona i występuje maksymalnie do połowy długości zwierzęcia. Srebro czyste, lśniące; pręga srebra o szerokośc...