Jaki pies dla kogo. Cz. II


Leonard Wach
Autor jest absolwentem Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz autorem wielu publikacji książkowych i prasowych o tematyce kynologicznej. Przez wiele lat był członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika MÓJ PIES.

W tej części przedstawię kilka ras psów, które nie mają cech użytkowych, ale doskonale wywiążą się z roli rodzinnych czworonogów. Należy je raczej zaliczyć do psów ozdobnych, służących do towarzystwa i umilania życia domownikom. Dobrze też czują się w rodzinach z dziećmi, z którymi chętnie się bawią, bez obaw, że mogą wyrządzić im krzywdę.

Maltańczyk

Wzrost: pies 21-25 cm, suka 20-23 cm, masa ciała: 3-4 kg.

Przeznaczenie tego pięknego pieska zostało jednoznacznie określone, pozbawiony bowiem cech użytkowych, nadaje się tylko na rodzinnego czworonoga. Nie umniejsza to w żadnym wypadku jego przydatności, ponieważ znajdzie wielu chętnych, którzy widzą w psie coś więcej aniżeli tylko służbę człowiekowi. To urocze i ujmujące swym wyglądem stworzenie będzie ozdobą każdej rodziny, wniesie humor i rozrywkę, nie pozwoli właścicielowi gnuśnieć w mieszkaniu ani myśleć o troskach. Miejsce tego wspaniałego czworonoga jest w domu, gdzie musi mieć swój kącik. Dla właściwego i pełnego rozwoju psychicznego należy umożliwić mu swobodne poruszanie się, by mógł mieć nieprzerwany kontakt z członkami rodziny. Jego lokum również musi być tak usytuowane, aby miał możliwość obserwowania domowników oraz nikomu nie stał na drodze. Piesek ten jest tani w utrzymaniu, nie wymaga dużego metrażu, może więc praktycznie posiadać go każdy. Potrzebuje częstych i swobodnych spacerów zarówno latem, jak i zimą. Szata - śnieżnobiała, ewentualnie w kolorze kości słoniowej, złożona z gęstego, grubego, błyszczącego, sięgającego do ziemi włosa - wymaga czasochłonnej pielęgnacji.

Maltańczyk jest typowym przedstawicielem psa domowego, jakby stworzonym do zaspokajania potrzeb osób wspólnie z nim zamieszkujących. A może wiele - będzie niekwes...