Nagie psy


Jan Borzymowski

Przyzwyczailiśmy się, że pies ma sierść, szatę, okrywę włosową. Istnieją jednak rasy psów, które odbiegają od tej normy. Historia występowania nagich psów zna szesnaście takich ras. Sześć z nich już nie istnieje: Turkisch Hairless, Nubian Dog, African Elephant Dog, Ceylon Hairless Dog, Tai Hairless Boran Dog, Guatemalan Hairless. Mutacje związane z brakiem sierści występowały w różnych rejonach świata, jednak jedynie w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej naturalne warunki umożliwiały takim psom przeżycie.

Dzięki rozwojowi cywilizacji ludzkiej i wszechobecnej populacji różnego rodzaju psów "golasy" egzystują nieomal w każdym rejonie kuli ziemskiej. Oczywiście także w Polsce. Psy bezwłose doskonale radzą sobie zimą, gdyż odpowiednia tkanka tłuszczowa zastępuje niejako szatę. Nawet w chłodne dni wychodzą na dwór bez kubraków. Jeżeli jest bardzo zimno, poniżej -5 st. C., z reguły szybko wracają do domu. Na dłuższy spacer w niskich temperaturach wskazane jest ubieranie bezwłosych psów w ocieplające ubranka.

Temperatura ciała nagiego meksykańczyka jest wyższa niż u pozostałych czworonogów i wynosi ok. 40 st. C. Niemal każdy pies lubi przytulić się do człowieka. Ale nie każda "psia przytulanka" jednakowo ogrzewa. Od wieków xoloitzcuintle - nagi pies meksykański - był wykorzystywany m.in. jako doskonały żywy termofor.

Zaletą braku owłosienia jest brak pcheł, a jeżeli pojawi się takowa, łatwo ją wyeliminować. Hodowcy ras bezwłosych podają, że problem kleszczy nie dotyczy tych psów. Są ludzie, którzy kochają psy, ale nie mogą ich mieć, bo są alergikami. Ci wszyscy, którzy są uczuleni na włosy psów, mają rozwiązanie w postaci któregoś z naszych trzech opisanych niżej bohaterów. Nie oznacza to jednak zupełnego braku czynników alergizujących. Trzeba bowiem pamiętać o możliwości reakcji alergicznej na na...