Border collie - idealny pies dla ludzi aktywnych


Mgr inż. Krzysztof Michał Jabłoński
Warszawski Ogród Zoologiczny

Border collie to wspaniała, jakże specyficzna rasa psów o wyjątkowej inteligencji (pierwsze miejsce wśród wszystkich ras) i predyspozycji do pracy z człowiekiem. Każdy, kto raz zetknął się z psami tej rasy, a ma w sobie żyłkę sportowca oraz lubi wyzwania, na pewno przyzna, że border nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o takie dyscypliny sportowe jak agility, frisbee, flyball czy taniec z psem. Charakterystyczny chód, skradanie się z wysuniętą ku przodowi, opuszczoną głową oraz wpatrywanie się w upatrzony obiekt urzekłyby każdego miłośnika psów pracujących. Oczywiście bordery sprawdzają się także jako psy ratownicy, psy sanitariusze, psy poszukujące narkotyków, psi terapeuci oraz psy do towarzystwa. Niewskazane jest natomiast szkolenie bordera na psa obronnego, bo jest to zupełnie sprzeczne z jego naturą. W naszym kraju psy tej rasy są wykorzystywane także zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a mianowicie do pasienia i zaganiania bydła i owiec.

Pionierką tej rasy w Polsce była Kamila Wiecińska, prowadząca hodowlę "z Porządnej Rodziny". Ona jako pierwsza sprowadziła psy tej rasy do naszego kraju. Były to dwie czarno-białe suczki, przywiezione w 1996 roku z Holandii - Zeta i Zory of Thoroughbred. Pierwsze szczenięta tej rasy uzyskano w Polsce w 1998 roku i od tej pory popularność border collie zaczęła szybko wzrastać. Do Warszawy pierwsze psy tej rasy zostały sprowadzone przez Martę Jankowską (hodowla "Tempo").

Jednym z pierwszych psów był sprowadzony w 1996 roku z Danii tricolor Erti, pies o wspaniałym rodowodzie, wywodzący się z hodowli "Igor" o tradycjach sportowych. Poza karierą sportową Erti zasłynął jako pies reklamowy, wspaniale się tam prezentując.

W ciągu następnych lat powstało wiele liczących się hodowli. Obecnie w Polsce jest ich około 40, a także kilkanaście uznanych i wartościowych reproduktorów.

Dzięki popularyzacji tej wspaniałej rasy mi...