Fila brasileiro - rekomendacja wyjątkowej rasy psów


Jan Borzymowski

Pies to element "wystroju", wizytówka rekomendująca właściciela, forma reprezentacji i niewątpliwie elegancji również. Ale nie tylko takie kryteria stanowią motyw posiadania czworonoga. Nawiązując do sytuacji w naszym kraju, nad wspomnianymi oczekiwaniami często bierze górę pragmatyka rozwiązań, a wśród nich - poczucie bezpieczeństwa. Czy każdy odpowiednio silny pies spełni takie oczekiwanie? Na pewno nie. Dlatego poszukując czworonoga - obrońcy, należy przyjrzeć się zwłaszcza psom rasowym. One bowiem są zdecydowanie bardziej przewidywalne od mieszańców. Standard - wzorzec psa rasowego - określa kryteria, jakim musi odpowiadać "szlachetnie urodzony" czworonóg. Jednak wszelkie wzorce bardzo szczegółowo zajmują się zwłaszcza eksterierem, wyglądem zewnętrznym zwierzęcia. Kwestia psychiki też jest uwzględniana, ale zdecydowanie mniej obszernie.

Skoro tak, to warto zapoznać się z historią kształtowania danej rasy. Idąc tym śladem, uzyskuje się ważną informację - jakie preferencje, a wśród nich utrwalenia charakterologiczne dominowały w dążeniu do uzyskaniu psa, który ma możliwie najlepiej spełniać pokładane nadzieje. Meandry dążeń hodowlanych są czasami bardzo złożone. Przyjrzyjmy się jednej z ras, która w Polsce występuje stosunkowo od niedawna, sklasyfikowanej w drugiej grupie FCI - fila brasileiro. W "Biblii" polskiej kynologii - mam na myśli książkę Lubomira Smyczyńskiego "Psy, rasy i wychowanie" - fila jest jedynie wymieniony z nazwy. Jako uzasadnienie podano: "...rzadko spotykany na kontynencie".

Standard FCI (nr 225) w punkcie "charakter" podaje następującą informację: "Odwaga, zdecydowanie i wybitna waleczność są głównymi cechami jego charakteru. Do właściciela i jego rodziny bardzo przywiązany, a wobec dzieci nadzwyczaj tolerancyjny. W Brazylii jego wierność stała się przysłowiowa. Pies ten szuka zawsze towarzystwa swego pana. Jedną z cech jego charakteru jest nieufność w stosunku do obcych. Z...