Jak postępować z psem użytkowym. Cz. II


Leonard Wach

Autor jest absolwentem Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz autorem wielu publikacji książkowych i prasowych o tematyce kynologicznej. Przez wiele lat był członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika MÓJ PIES.

Definicja psa użytkowego jest bardzo szeroka i ściśle powiązana z możliwością wykorzystania takiego czworonoga. Zdecydowana większość potencjalnych właścicieli przeznacza go do obrony i ochrony mienia, ale jest to tylko część możliwości, jakie oferuje nam pies. Nie wszystkie rasy spełniają wymogi pełnej użytkowości, np. rasy krótkowłose nie nadają się do długiego przebywania na dworze w okresie zimowym.

Psy ras krótkowłosych mogą być dobrymi stróżami w określonych porach roku (późną wiosną, latem, wczesną jesienią)

Do tych ras należą bokser i doberman, choć istnieje jeszcze wiele innych, które nadają się do tego celu. Polska położona jest w strefie klimatycznej o znacznie zróżnicowanej temperaturze w ciągu roku. Ochronę przed zimnem zapewnia psu okrywa włosowa - im bardziej obfita, tym pies jest odporniejszy na chłód. Dlatego psy krótkowłose mogą być użyte do stróżowania tylko w cieplejszych porach roku. Jeżeli ktoś zdecyduje się na takiego psa, musi się liczyć z tym, że nie będzie mógł powierzyć mu zadań ochroniarskich przez cały rok, co wiąże się z ograniczeniem jego możliwości użytkowych. Oznacza to, że przy wyborze rasy musimy kierować się pewnym rozsądkiem, z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb. Doberman na przykład jest bardzo eleganckim psem, ale w okresie chłodów będziemy zmuszeni trzymać go w domu, przez co nie zostanie użyty do stróżowania. Jeżeli chcemy mieć ochroniarza przez cały rok, wówczas musimy zdecydować się na przedstawiciela ras długowłosych.


Psa obronnego musisz oswoić z ruchem ulicznym o najwyższym natężeniu

Nie może przecież być tak, że hałas pojazdów uniemożliwi nam wyjście z psem na ulicę, co będzie równoznaczne z pozbawieniem go funkcji obronnych. Os...