Hodowla psów rasowych - podstawowe informacje z zakresu rozrodu. Cz. II


Inż. Monika Osińska-Leśkiewicz
hodowca psów rasy labrador retriever

Okres od krycia do porodu nie musi być nerwowym oczekiwaniem na przyjęcie szczeniąt. Wręcz odwrotnie. Tym, czego najbardziej potrzebuje teraz ciężarna suka, są spokój, przyjazna atmosfera i poczucie bezpieczeństwa, które powinny być zapewnione przez przygotowanego merytorycznie właściciela.

Długość ciąży u suk

Ciąża u suki trwa od 55 do 72 dni od daty krycia. Tak dużą rozpiętość należy brać pod uwagę w sytuacji, gdy kryć było kilka (zwykle co 48 godzin) lub doszło do nich bez dokładnego określenia momentu owulacji. Płodne krycie może mieć miejsce nawet 7-9 dni przed owulacją (wtedy plemniki "oczekują" w drogach rodnych suki na komórkę jajową gotową do zapłodnienia) aż do 4-5 dni po owulacji. Teraz już wiemy, że precyzyjne określenie terminu owulacji nie tylko zdecydowanie zwiększa szanse na zajście w ciążę, ale też ułatwia nam określenie przybliżonego momentu jej rozwiązania. Zdecydowana większość suk krytych w terminie określonym przez lekarza weterynarii na podstawie wyników badania progesteronu rodzi szczenięta między 60. a 64. dniem ciąży.


Pierwsze zmiany w wyglądzie i zachowaniu

W pierwszym miesiącu po kryciu suka zwykle nie zdradza żadnych objawów ciąży. Właściciele powinni jedynie zadbać o jej zdrowie i dobrą kondycję fizyczną. Duże przeciążenia, stres czy infekcje mogą być zagrożeniem dla rozwijających się płodów. Jest to szczególnie ważne do momentu zagnieżdżenia zarodków, które ma miejsca około 20. dnia. Nie ma jednak potrzeby traktowania ciężarnej w sposób inny niż dotychczas. Błędem jest radykalne ograniczenie ruchu, znaczne zwiększenie objętości czy kaloryczności posiłków lub traktowanie suki, jakby była chora. Do diety można włączyć suszone buraki dla psów, które są bogatym źródłem kwasu foliowego, a ponadto przeciwdziałają anemii, dość często pojawiającej się w drugiej połowie ciąży.

W ...