Najczęściej popełniane błędy w kontakcie z psem


Leonard Wach
Autor jest absolwentem Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz autorem wielu publikacji książkowych i prasowych o tematyce kynologicznej. Przez wiele lat był członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika MÓJ PIES.

Każdy właściciel jakiegokolwiek psa, bez względu na wiedzę i znajomość jego psychiki, musi się liczyć z tym, że podczas wychowywania, szkolenia oraz postępowania z nim na co dzień będzie popełniał błędy. Znajomość tematu i osobiste zaangażowanie mogą je w większości przypadków ograniczyć, ale całkowicie uniknąć się ich nie da, ponieważ jest to obiektywnie niemożliwe. Człowiek i pies różnią się zasadniczo inteligencją, dlatego wchodząc w posiadanie psa, musimy pamiętać, że najpierw należy ocenić własne błędy, a dopiero potem zabrać się za eliminowanie ich u naszego czworonoga.

Trzeba ponadto pamiętać, że sposób ludzkiego myślenia zawsze należy dostosować do zdolności umysłowych psa, który w swoim postępowaniu kieruje się nie rozumem, lecz instynktami, a bieżące zachowania to nic innego, jak reakcje na odebrane bodźce, płynące z otoczenia. Dla psa nie istnieje pojęcie czasu przyszłego i przeszłego, a tylko czas teraźniejszy. Po prostu cieszy się z życia w danej chwili, nie myśli, że zachoruje i kiedyś ...