Przygotowanie psa do pracy węchowej. Cz. V. Poszukiwanie przedmiotów i osób


Leonard Wach
Autor jest absolwentem Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz autorem wielu publikacji książkowych i prasowych o tematyce kynologicznej. Przez wiele lat był członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika MÓJ PIES.

W tej części artykułu przedstawię końcowy etap przygotowania psa do pracy węchowej, tj. poszukiwanie przedmiotów i osób. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ będzie miało zastosowanie praktyczne. Tak wyszkolony pies pomoże nam odnaleźć utracone przedmioty, a w przypadku zaginięcia człowieka od doskonałego węchu psa niejednokrotnie będzie zależało zdrowie i życie ludzkie. Stopień trudności tego szkolenia nie odbiega od poprzednich zagadnień, dlatego każdy właściciel czworonoga musi prowadzić ćwiczenia z podobną determinacją i zaangażowaniem.

Poszukiwanie przedmiotów

W kolejnych ćwiczeniach utrudniamy nieco pracę psa przez rozkładanie przedmiotów w terenie porośniętym niewielkimi krzakami. Wychowanek w dalszym ciągu obserwuje, gdzie i w jaki sposób rozkładamy rzeczy osobiste. Kiedy opanuje już penetrowanie terenu zygzakami, wówczas rozkładamy przedmioty w taki sposób, by nie miał możliwości obserwacji naszych poczynań. Dopiero po opanowaniu ćwiczenia na lince przystępujemy do nauki z psem puszczonym luzem. Podprowadzamy go do początku śladu i wskazaniem ręki oraz wydaniem rozkazu „szukaj-aport” rozpoczynamy penetrację. W dalszym ciągu idziemy z wychowankiem ścieżką własnego śladu, korygując jego błędy oraz zachęcając do dokładniejszej pracy.

Po bezbłędnym opanowaniu tego wariantu przechodzimy do następnego, a mianowicie nauki w gęsto porośniętym oraz zalesionym terenie, z podkładaniem już tylko jednego własnego przedmiotu. Aby wykluczyć możliwość natra...