Przygotowanie psa do pracy węchowej. Cz. III. Tropienie śladu


Leonard Wach
Autor jest absolwentem Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz autorem wielu publikacji książkowych i prasowych o tematyce kynologicznej. Przez wiele lat był członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika MÓJ PIES.

Tropienie śladu to najtrudniejszy element w całym kompleksie pracy węchowej, dlatego do ćwiczeń możemy przystąpić dopiero po opanowaniu przez psa rozpoznawania przedmiotów i osób. Trudność tego ćwiczenia nie wynika tylko z samej techniki nauczania. W rozpoznawaniu przedmiotów i osób mieliśmy wpływ na wiele tzw. czynników obiektywnych, co pozwalało nam maksymalnie zredukować negatywne zjawiska. W nauce tropienia śladu nasze możliwości są ograniczone.

Pies będzie zmuszony pracować w różnych warunkach pogodowych i na różnych podłożach, różny może być także wiek śladu. Przygotowanie psa do tropienia ludzkich śladów zapachowych nie należy zatem do łatwych przedsięwzięć, a skala trudności jest nieporównywalnie wyższa niż w innych ćwiczeniach. Aby więc wykształcić psa na skutecznego tropiciela, musimy rozpocząć edukację na śladach wychowawcy. Pierwsze ćwiczenia prowadzimy ...