Przygotowanie psa do pracy węchowej. Cz. I


Leonard Wach
Autor jest absolwentem Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz autorem wielu publikacji książkowych i prasowych o tematyce kynologicznej. Przez wiele lat był członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika MÓJ PIES.

Praca węchowa jest jednym z najtrudniejszych elementów w szkoleniu. Przed przystąpieniem do jego realizacji pies musi opanować elementy szkolenia ogólnego, łącznie z dawaniem głosu i aportowaniem. Samodzielne szkolenie podstawowe pozwoli właścicielowi poznać możliwości psa oraz jego predyspozycje. Nie każdy pies bowiem jest w stanie opanować trudniejsze ćwiczenia.

Należy pamiętać, że w pracy węchowej wszelki przymus fizyczny w stosunku do psa trzeba wykluczyć, dlatego osoby mało cierpliwe i zbyt nerwowe nie powinny podejmować się tego zajęcia. Musimy też odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego chcemy w przyszłości tak wyszkolonego psa wykorzystać.

Nauka „wąchania” jest elementem typowo użytkowym, mającym konkretne zastosowanie praktyczne. Tak wyszkolony pies jest pomocny w takich przypadkach jak tropienie śladu, szukanie zaginionej osoby oraz zagubionych przedmiotów czy też rozpoznawanie osób po zapachu potu pozostawionego na przedmiotach osobistych poszukiwanego.

Do pracy węchowej nadają się psy wielu ras. Mam nadzieję, że każdy właściciel dokładnie poznał wszystkie cechy psychofizyczne wychowanka. Musimy zatem wiedzieć, jakim typem psa dysponujemy: pobudliwym, powściągliwym, zrównoważonym czy słabym. Pierwszy i ostatni typ nie nadają się do tresury węchowej. Pozostałe dwa z pewnością nadają się do takiego szkolenia. Trudne zadanie czeka nas z psem łatwo reagującym na wszelkiego rodzaju bodźce odwracające jego uwagę oraz zbyt agresywnym. Z tego szkolenia proponuję również wykluczyć psy zmanierowane. Niebagatelną rolę odgrywa wiek psa (im starszy, tym gorszy), jak też kondycja fizyczna oraz psychiczna.

Sprawdzanie zdolności węchowych psa

Ze wszystkich zmysłów pies ma ...