Jak uniknąć błędów w kontakcie z własnym psem? Cz. II


Leonard Wach
Autor jest absolwentem Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz autorem wielu publikacji książkowych i prasowych o tematyce kynologicznej. Przez wiele lat był członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika MÓJ PIES.

Przed zabraniem psa od hodowcy przetestuj jego cechy psychiczne
Jest to bardzo ważne, ponieważ powinniśmy wiedzieć, z jakim psem w przyszłości będziemy mieli do czynienia. Dobrze byłoby wybrać czworonoga o temperamencie i charakterze podobnym do naszego. Na przykład osoba spokojna i powolna powinna dobrać sobie psa o podobnych cechach. Natomiast dla takiej, która preferuje ruch, najlepszy byłby pies o żywym usposobieniu. Jeżeli chcemy mieć użytkowego czworonoga, wybieramy takiego, który jest pewny siebie, odważny i zdecydowany w swoich poczynaniach. Testom poddajemy wszystkie szczenięta danego miotu. Najlepiej byłoby zabrać ze sobą osobę, która potrafi je ocenić. W tym przypadku nie możemy zdać się na opinię samego hodowcy, najlepiej bowiem, jak zrobi to ktoś niezależny. Nie muszę nikogo przekonywać, że od właściwego wyboru szczenięcia będzie zależało dalsze współżycie z psem dorosłym.

Najlepiej, jeśli psa karmi jedna osoba - przewodnik stada Przewodnikiem stada jest dla psa osoba, która ma największy autorytet w rodzinie, a on sam uznał jej przywództwo. To głównie przewodnik powinien zajmować się psem, z karmieniem włącznie. Podawanie posiłków przez wszystkich ma zawsze niewłaściwy wpływ wychowawczy na czworonoga, zostają bowiem zachwiane wartości hierarchiczne, przez co pies może czuć się zagubiony. Wbrew pozorom czuje się on najlepiej, gdy ma nad sobą zwierzchnika, k...