Jak uniknąć błędów w kontakcie z własnym psem? Cz. I


Leonard Wach
Autor jest absolwentem Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz autorem wielu publikacji książkowych i prasowych o tematyce kynologicznej. Przez wiele lat był członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika MÓJ PIES.

Pies, jako istota pozbawiona możliwości twórczego myślenia, w swoim postępowaniu kieruje się instynktami oraz odruchami nabytymi w kontakcie z otoczeniem. Moralność, patrząc z ludzkiego punktu widzenia, jest dla psa czymś niezrozumiałym i bezsensownym, a jego umysł, w przeciwieństwie do naszego, nie ma zdolności analitycznej oceny sytuacji.

Oznacza to, iż nie potrafi on, tak jak człowiek, wyciągać ze swego postępowania wniosków, które pozwoliłyby mu kierować własnymi poczynaniami w sposób przemyślany. Oczywiście potrafi on zapamiętywać niektóre zjawiska i zdarzenia, ale nie ma to nic wspólnego z rozumowaniem podobnym do ludzkiego. Pies żyje ciągle w czasie teraźniejszym, nie można mu więc zlecić do wykonania zadań na przyszłość, sam również nie potrafi planować czegoś na jutro. Stopień inteligencji poszczególnych osobników teg...