Po co nam pies użytkowy


Leonard Wach

Pies jest zwierzęciem, które zdradziło swoje naturalne środowisko, by związać się na trwałe z człowiekiem. Żyjąc wśród ludzi, zatracił wiele cech umożliwiających adaptację w warunkach naturalnych. Zatem jest uzależniony od człowieka, który musi zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania.

Pies jest zwierzęciem stadnym, dlatego łatwo akceptuje ludzką rodzinę, traktując ją jako własną sforę. Jest bardzo oddany właścicielowi i lubi mu służyć, pod warunkiem że jest dobrze traktowany i poprzez odpowiednie wychowanie, a następnie szkolenie przygotowany do pełnienia takiej roli, jaka zostanie mu określona. Jako zwierzę kierujące się instynktami i reagujące na różnego rodzaju bodźce postępuje tak, jak nakazuje mu psia natura. Nie starajmy się więc jej zmieniać, bo takim postępowaniem niczego nie osiągniemy. Natomiast stosując bodźce zgodne z jego naturalnymi instynktami, osiągniemy to, na czym najbardziej nam zależy: życie w doskonałej harmonii z tym zwierzęciem, niezbędne posłuszeństwo oraz przysposobienie do wykonania określonych zadań.

Pies wymaga nie tylko dobrego traktowania, ale też należytego wychowania, opieki i pielęgnacji. Z jego posiadania wynika wiele obowiązków, po których spełnieniu możemy mieć dopiero przyjemność z naszego czworonoga. A jak jest z obowiązkami? Wiadomo. Nie każdy ma na nie ochotę.
Każdy właściciel psa, oprócz przyjemności przebywania z nim, może wykorzystać go do celów użytkowych, ponieważ jest wiele ras, które z powodzeniem możemy przeznaczyć do obrony i stróżowania. Jeśli miłośnik tego zwierzęcia zechce skorzystać z jego usług, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to zrobił, pod warunkiem że zapewni swojemu wychowankowi odpowiednie warunki do pracy i podda go kierunkowej edukacji.
Rozpoczynając cykl artykułów kynologicznych, mam na uwadze to, że praktykujący lekarze weterynarii będą mogli skorzystać z moich porad w kontaktach z właścicielami tego zwierzęcia.

Nawet ludzie najbardziej ostrożni nie unikną s...