Kilka porad behawioralnych dla właścicieli psów. Cz. I. Szczenię w domu


Mgr inż. Aneta Ziembińska

Lekarz weterynarii jest specjalistą chorób zwierząt domowych, zarówno gospodarskich, jak i towarzyszących. Często jednak właściciel zwierzęcia potrzebuje jego porady w przypadku pojawiających się problemów behawioralnych. Okazją do wielu pytań jest wizyta w lecznicy związana ze szczepieniem lub innym zabiegiem. W tym artykule pragnę zwrócić uwagę na kilka problemów behawioralnych, z którymi może zetknąć się nowy właściciel w trakcie wychowywania swojego psa.

Współczesny człowiek, żyjący w tak bardzo zurbanizowanym świecie, odczuwa potrzebę kontaktu z naturą. W pewnym stopniu może mu to zrekompensować posiadanie psa lub kota jako zwierzęcia towarzyszącego. Niektórzy z nas jednak, kupując małego szczeniaka, nie zdają sobie do końca sprawy, jak powinni go wychować i z jakimi problemami będą mieli do czynienia. Pojawiające się co kilka lat mody na konkretne rasy psów przyczyniają się niestety w dużym stopniu do nieodpowiedniego wychowania tych zwierząt. Jest to ściśle związane z brakiem wiedzy właścicieli na temat charakteru i wzorców zachowań poszczególnych ras. Może to być przyczyną poważnych problemów, zwłaszcza w przypadku ras objętych rejestrem ras agresywnych.

Przykładowe problemy behawioralne Szczeniak brudzi w wielu miejscach w mieszkaniu. Szczenię od małego uczy się zachowania czystości w miejscu spania. Dla niego już sam fakt załatwiania potrzeb fizjologicznych poza posłaniem jest wystarczający i godny pochwały. Jednak dla właściciela jest to o wiele za mało. Dlatego dochodzi do konfliktu i błędnej interpretacji instynktownego zachowania się szczenięcia. Jeżeli chcemy jak najszybciej nauczyć zwierzę czystości w domu, powinniśmy wyznaczyć ...