Jak wybrać psa odpowiadającego naszym potrzebom?


Mgr inż. Aneta Ziembińska

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat funkcja użytkowa psów w Polsce, jak i na całym świecie, uległa w dużym stopniu ograniczeniu, coraz częściej są one psami do towarzystwa. Szczególnie ważne dla ludzi trzymających te zwierzęta w domu, głównie dla samej przyjemności obcowania z naturą, jest zachowanie się psów jako gatunku powstałego na skutek domestyfikacji wilka. Zachowanie to obejmuje behawior dominacyjny, terytorialny, przyjacielskość w stosunku do właściciela i jego dzieci, a także pobudliwość danego osobnika.

Dotychczas w hodowli psów rasowych kładziono największy nacisk na ich wygląd - eksterier. Selekcjonowano je, chcąc uzyskać pożądany rezultat w postaci zwierzęcia idealnego, odpowiadającego wzorcowi FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej). Dążąc do ideału, przestano zwracać uwagę na psychikę zwierząt, często wprowadzając do hodowli osobniki o agresywnym lub bojaźliwym charakterze. Jest to związane z uzyskiwaniem przez te piękne eksterierowo psy tytułów na wystawach (championaty). Hodowcy nie zastanawiają się nad kwestiami charakteru i zachowania swoich podopiecznych, jak również ich potomstwa. Niestety jeszcze dla wielu z nich liczy się tylko ocena wystawowa, która daje możliwość uzyskania przez sukę lub psa praw hodowlanych. Jednak cechy charakteru, reakcje zwierząt na różnorodne bodźce, są dziedziczone na równi z cechami eksterieru. Są uwarunkowane genetycznie, dlatego tak ważny jest dobór par rodzicielskich do kojarzeń.
Na świecie już od dawna przeprowadzane są testy charakteru szczeniąt oraz osobników dorosłych. W Polsce dopiero od kilku lat wprowadzono obowiązek testowania psów niektórych ras w trakcie przeglądu hodowlanego. Testy charakteru objęły głównie rasy obronne i uznane za agresywne. Dotyczą one również trzech z pięciu ras polskich, czyli charta, ogara i gończego polskiego. Niezdanie testu wyklucza dane zwierzę z możliwości rozrodu, gdyż wykazuje ono nienormalne zachowania i reakcje.

Tes...