I grupa FCI - owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła


Lek. wet. Justyna Borkowska-Różańska

Pierwsza grupa FCI obejmuje 59 ras owczarków i psów pasterskich, które można podzielić na dwie podgrupy: psy pierwotnie używane do pomocy w wypasaniu i ochronie stad owiec oraz psy służące do wypasania i ochrony stad krów. W wykazie ras zaliczanych do każdej grupy podaje się także kraj pochodzenia danej rasy. Nazewnictwo ras jest sprawą problematyczną, ponieważ nazwy niektórych ras nie są w ogóle przetłumaczone na język polski. Używa się wtedy nazwy oryginalnej lub angielskiej, natomiast tłumaczenia z języka angielskiego nie są ujednolicone i w języku polskim określenia pies pasterski i owczarek często są używane zamiennie i(lub) odwrotnie do angielskich określeń shepherd - pies pasterski i sheepdog - owczarek.


Rasy zaliczane do I grupy:
A. psy owczarskie

B. psy do bydła (poza szwajcarskimi psami pasterskimi)

W przypadku rzadko spotykanych i mało licznych ras psów badania w kierunku podatności na choroby o podłożu genetycznym i immunologicznym albo jeszcze nie były robione (ze względu na małe zagęszczenie w poszczególnych państwach), albo nie są ukończone. Dane dotyczące chorób występujących u poszczególnych ras (zawartych w tabeli) pochodzą ze strony internetowej , powstałej przy współpracy w , , i .

Do I grupy FCI należą rasy psów o dość zróżnicowanym eksterierze, właściwie mamy tu cały wachlarz wielkości i proporcji ciała, jak i typu oraz długości włosa. Poczynając od niedużego schipperke o krótkiej sierści i długowłosego sheltie, średniej wielkości bergamasco z dredami i PON-a o włosie długim i sztywnym, przez większe długo- i krótkowłose collie oraz owczarki belgijskie do słusznych rozmiarów bobtaila, kuwasza i briarda. Jednocześnie psy całej grupy są bardzo podobne charakterologiczni...