Koty brytyjskie


Mgr inż. Krzysztof Michał Jabłoński
Warszawski Ogród Zoologiczny

Koty brytyjskie urzekają swoją urodą, dostojnością i przemiłym charakterem. Mają stonowany temperament, są z natury łagodne i przyjacielsko nastawione do innych zwierząt. Zawsze kontrolują delikatnie swoje środowisko, nadzorując wszystko, co wydarza się w rodzinie. Brytyjczyk nie należy do kocich akrobatów, a szybkość nie jest jego mocną stroną. Woli prowadzić raczej naziemny tryb życia, bez wspinaczek po zasłonach i regałach. Rekompensuje to jednak niezawodnym towarzystwem, inteligencją i pięknym wyglądem. Według legendy przodkowie kotów brytyjskich pojawili się na Wyspach Brytyjskich około 2 tysięcy lat temu, a sprowadziły ich tam legiony rzymskie w czasie podbojów Europy Zachodniej. Koty miały, tak jak w Rzymie, chronić żywność, polując na myszy i szczury.

Koty brytyjskie krótkowłose wywodzą się prawdopodobnie od niebieskiego kota domowego i są jedną ze starszych ras wyhodowanych w Wielkiej Brytanii. Początkowo koty tej rasy były cenione ze względu na zdolności łowieckie, później zaś doceniono ich spokojne usposobienie, cierpliwość i przywiązanie do człowieka. Z każdym rokiem brytyjczyki zyskują na popularności jako koty rodzinne, często biorąc udział w filmach i reklamówkach telewizyjnych. Na przykład kot Toby z serialu "Gotowe na wszystko" jest kotem brytyjskim. Autor "Alicji w krainie czarów" - Lewis Carroll - użył jako modela dla wizerunku Kota z Cheshire kota tej rasy. Także logo firmy Whiskas reprezentuje srebrny, klasycznie pręgowany kot brytyjski krótkowłosy.


Wygląd

Kot brytyjski jest dużym i muskularnym zwierzęciem, o krępej, zwartej sylwetce i mocnej klatce piersiowej. Jest największym kotem krótkowłosym i waży około 4-9 kg. Ma dość krótkie kończyny z grubymi i okrągłymi stopami. Ogon tych kotów jest średniej długości, często dość gruby, charakterystycznie zawijający się na końcu w momencie spoczynku. Głowa kota brytyjskiego jest okrągł...