Kot egzotyczny - pers dla wygodnych


Dr n. wet. Marta J. Siemieniuch
Zakład Immunologii Rozrodu, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Olsztyn

Początki hodowli kotów egzotycznych sięgają lat 60. XX w. Zabiegi hodowlane, które doprowadziły ostatecznie do wyodrębnienia nowej rasy, miały na celu uatrakcyjnienie eksterieru krótkowłosego kota amerykańskiego. Poprzez kojarzenie ze srebrzystymi persami zamierzano uzyskać typ kota amerykańskiego o srebrzystym włosie i zielonej barwie tęczówki.

Standard kota egzotycznego został uznany przez Cat Fanciers’ Association w 1967 r., natomiast w Europie wzorzec rasy zaakceptowano w 1984 r. Kot egzotyczny budową nie różni się od kota perskiego. Cechą odróżniającą te dwie rasy jest długość i struktura włosa. Koty egzotyczne są często nazywane „persami dla wygodnych” z racji swojej krótkiej, pluszowej sierści, która nie wymaga aż tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych jak szata persa.

Standard rasy

Zapoczątkowanie hodowli kotów egzotycznych miało miejsce w latach 60. XX w. w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Hodowcy amerykańskich kotów krótkowłosych zamierzali, poprzez kojarzenie ze srebrzystymi persami, uatrakcyjnić wygląd szaty hodowanych przez siebie kotów bądź stworzyć nową odmianę barwną amerykańskiego kota krótkowłosego. Celem tych kojarzeń było uzyskanie krótkowłosego kota o srebrzystym umaszczeniu i zielonej barwie tęczówki. Kocięta uzyskane w wyniku tych kojarzeń ...