Opieka nad kotką w ciąży


Lek. wet. Marta Siemieniuch
Katedra i Klinika Rozrodu, Chorób Przeżuwaczy i Ochrony Zdrowia Zwierząt AR we Wrocławiu

Przeciętna długość ciąży u kotki wynosi 66 dni. W tym okresie u samicy zachodzi szereg zmian umożliwiających rozwój płodów, jak również zapewniających stan względnej, dynamicznej równowagi w organizmie matki.

Większość kotek nie wykazuje zmian podczas trzech pierwszych tygodni trwania ciąży. Zazwyczaj nie obserwuje się w tym czasie wzmożonego apetytu ani zaburzeń w aktywności kotki. Nie istnieje również konieczność ograniczania samicy możliwości swobodnego ruchu i przemieszczania się. Wskazane jest natomiast odizolowanie ciężarnej od kotów spoza własnej hodowli, w celu zminimalizowania ryzyka transmisji chorób zakaźnych. Powinno się także zaprzestać wystawiania kotek ciężarnych oraz przewożenia ich, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Każdy pokaz kotów czy wystawa i związany z tym transport jest czynnikiem stresowym, mogącym doprowadzić nawet do poronienia. Jeżeli kotka była kryta poza hodowlą, w której normalnie przebywa, transport powrotny powinien odbyć się jak najszybciej po kryciu, przed upływem drugiego tygodnia ciąży. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku podróży samolotem, które mogą negatywnie oddziaływać na organizm ciężarnej. Należy wystrzegać się podawania kotkom w ciąży leków uspokajających, które mogą zaburzać rozwój płodów lub nawet doprowadzić do poronienia. Wszelkie środki farmakologiczne powinno się podawać ciężarnym samicom tylko w przypadkach naprawdę niezbędnych.
Pod koniec trzeciego tygodnia ciąży można czasem zauważyć zaróżowienie sutków, widoczne zwłaszcza w pierwszej ciąży. Wraz ze zbliżaniem się terminu brodawki stają się bardziej wypukłe i lepiej widoczne. U kotek długowłosych wskazane jest wycięcie sierści w okolicy krocza oraz dookoła sutków, by ułatwić kociętom kontakt z brodawką.

Pod koniec piątego tygodnia ciąży znaczny rozwój płodów i powiększenie ich wymiarów po...