Rasy kotów


Ludwika Małecka
Hodowca kotów rasowych


Rasy kotów, czasami niezwykłe, powstały w wyniku przypadkowych kojarzeń lub celowych zabiegów hodowlanych. W tworzeniu nowych ras decydującą rolę odegrały dwie podstawowe grupy kotów: koty długowłose i różne odmiany kotów krótkowłosych. Wszystkie jednak pochodzą od wspólnego przodka - kota nubijskiego.


Obecnie mniej lub bardziej znanych jest ponad 100 ras. Nie wszystkie cieszą się jednakową popularnością. Gusty i upodobania zmieniają się. Najlepiej widać to na wystawach, gdzie prezentowanych jest zwykle około 20 ras. Są to koty znane i lubiane, zarówno przez hodowców, jak i przez miłośników tych pięknych zwierząt. Kilkanaście lat temu najbardziej znaną rasą były koty perskie, przez kilka ostatnich lat dominowały olbrzymie maine coony, a ostatnio koty krótkowłose - brytyjskie i egzotyczne - szturmem zdobywają nowych sympatyków. Na lutowej wystawie kotów rasowych w Bratysławie najliczniej reprezentowaną rasą były koty brytyjskie. Popularność jednych ras rośnie, innych maleje, a niektóre są wycofywane z hodowli. Rasą, która jeszcze parę lat temu była wystawiana, a obecnie już nie, jest japoński bobtail. Znakiem firmowym tego kota jest szczątkowy ogon. Skrócenie ogona i skręcenie jego części spowodowało zrastanie się kręgów ogonowych. Przy każdym ruchu ogonem kot ten odczuwa dotkliwy ból. To prawdopodobnie wpłynęło na ograniczenie chowu tej rasy. Podobnie stało się ze szkockim zwisłouchym, który przekazywał potomstwu zbyt wiele wad genetycznych.

Koty perskie i egzotyczne Koty rasowe na wystawach są prezentowane w czterech kategoriach (grupach). Do pierwszej należą długowłose persy i krótkowłose koty egzotyczne, które powstały z krzyżówki persów z kotami południowoamerykańskimi. Koty perskie są harmonijnie zbudowane. Mają krępe ciało, które opiera się na krótkich i silnych kończynach. Ich głowa jest duża, okrągła, z małym szerokim nosem, wysoko podciągniętym, ...