Amatorska hodowla kotów rasowych. Cz. I


Ludwika Małecka
Hodowca kotów rasowych

Od kilku lat popularność kotów jako zwierząt domowych stale rośnie. Obecnie jest to drugie - po psie - najczęściej chowane w domu zwierzę. Ktoś, kto jest miłośnikiem zwierząt, wcześniej czy później stanie się szczęśliwym właścicielem kota.

Kot ma miły wygląd, harmonijne ruchy, łagodny charakter i przepada za towarzystwem ludzi. Nie wymaga dużej przestrzeni życiowej, zmieści się nawet w małym mieszkaniu. Swą popularność zawdzięcza miłemu usposobieniu i zdolnościom przystosowawczym. Jest idealnym partnerem dla osoby w każdym wieku - starszym zapewni miłe towarzystwo, dla dzieci jest partnerem do zabaw. Wychowanie kota nie jest ani trudne, ani pracochłonne, nie wymaga stałego nadzoru, kota nie trzeba wyprowadzać i można na dłuższy czas pozostawić go samego w domu.

Pomieszczenia dla kotów Mimo że koty nie mają dużych wymagań, należy zapewnić im w miarę godziwe warunki bytowania. Planując hodowlę, trzeba przystosować mieszkanie do potrzeb tych zwierząt i zmienić lub zaadaptować pomieszczenia, tak aby znalazły się w nich sprzęty służące do zabawy czy spania, a kotki mogły bezpiecznie wychowywać młode. Kocie łóżeczka mają być miękkie i przytulne, np. w kształcie budki z okrągłym otworem pośrodku, obite od zewnątrz i wewnątrz miękkim materiałem. Do śro...