Skinny - bezwłosa rasa świnek morskich


Tech. wet. Katarzyna Nowaczewska

Skinny - taką nazwę nosi świnka morska prawie całkiem pozbawiona okrywy włosowej (sierści). Należy jednak podkreślić, że nazwa ta odnosi się wyłącznie do konkretnej rasy i nie jest synonimem wszystkich bezwłosych świnek morskich. Została bowiem wyhodowana także rasa całkowicie pozbawiona owłosienia, która nosi nazwę baldwin i wywodzi się z San Diego w USA.

Pierwsze baldwiny urodziły się w stadzie Carol Miller jako normalnie owłosione świnki. Po mniej więcej tygodniu u dwóch młodych z miotu zaobserwowano wypadanie sierści, począwszy od nosa w kierunku zadu. Młode rozwijały się normalnie i nie odstawały wielkością od reszty rodzeństwa. W wieku mniej więcej dwóch miesięcy były już całkiem pozbawione owłosienia. Ich cechą charakterystyczną jest skóra bardziej twarda i szorstka w dotyku od skóry rasy skinny. U tych ostatnich świnek zachowała się szczątkowa sierść. Powinna znajdować się jedynie na kufie i stopach (ryc. 1 i 2) i być szorstka. Reszta ciała jest gładka, miękka i całkowicie pozbawiona owłosienia. W okolicach szyi i nóg widoczne są przez to fałdy skóry.

Historia pojawienia się świnek morskich rasy skinny sięga końca lat 70. Najprawdopodobniej rasa powstała w wyniku spontanicznej mutacji genetycznej u osobników owłosionych odmiany albinotycznej. Miało to miejsce w laboratoriach instytutu Armand Frappier w Montrealu. Skóra tych zwierząt w bardzo dużym stopniu przypomina skórę ludzką, dlatego świnki skinny często są wykorzystywane w badaniach medycznych dotyczących m.in. gojenia się ran, absorpcji transdermalnej czy pigmentacji. Do hodowli prywatnych świnki te trafiły około 1982 roku z laboratorium w Kanadzie.

Dzięki ciężkiej, wieloletniej pracy hodowców oraz krzyżowaniu tych świnek z rasami mającymi sierść na całym ciele powstało wiele odmian kolorystycznych świnek skinny. Można tu wyróżnić dalmatyńską, szylkretową, roan, tricolor (czarno-czerwono-biała) (ryc. 3), himalajską i...