Myszy kolczaste


Mgr inż. zootechnik Marcin Jan Gorazdowski

Od kilku lat widoczny jest wzrost zainteresowania egzotycznymi gatunkami małych ssaków. W sklepach zoologicznych pojawiły się susły Richardsona, lemingi, a nawet skunksy. Ciekawymi gatunkami, wartymi uwagi hodowców, są myszy kolczaste - egipska mysz kolczasta Acomys cahirinus cahirinus oraz kreteńska mysz kolczasta Acomys minous. Oba gatunki są bardzo podobne do siebie w biologii, różnią się jednak nieco behawiorem.

Wielkością są bardzo zbliżone. Ciało egipskiej myszy kolczastej ma od 10 do 15 cm długości, podczas gdy mysz kreteńska jest o kilka centymetrów krótsza. Długość ogona mieści się w przedziale od 9 do 12 cm u obu gatunków.

Mysz egipska występuje na terenach północnej Afryki na pograniczu Sahary, a także w zachodniej Azji i rejonach Półwyspu Arabskiego. Natomiast mysz kreteńska jest gatunkiem endemicznym i występuje jedynie na Krecie - greckiej wyspie na Morzu Śródziemnym. Oba gatunki zamieszkują suche i kamieniste tereny, często również gaje oliwne. Na gniazda wykorzystują naturalne kryjówki, załomy i rozpadliny skalne.

Anatomia obu gatunków jest bardzo podobna. Egipskie myszy kolczaste mają krępe ciało i szpiczastą głowę z dużymi, delikatnymi uszami i długim nieowłosionym ogonem. Tułów w części grzbietowej jest pokryty charakterystycznymi "igłami" - nie tak grubymi jak kolce jeża, niemniej dość ostrymi, służącymi zwierzętom do obrony przed mniejszymi napastnikami. Umaszczenie jest zmienne w zależności od populacji. Grzbiet może być od ciemnoszarobrązowego aż po kremowy. Najczęściej spotykane są osobniki barwy piaskowej. Strona brzuszna jest znacznie jaśniejsza. Kreteńskie myszy kolczaste mają delikatniejsze i nieco bardziej wysmukłe ciała niż ich większe i znacznie bardziej popularne egipskie kuzynki.

Oba gatunki są zwierzętami bardzo aktywnymi i wymagającymi sporej ilości miejsca. Dla grupy zwierząt liczącej 3-5 osobników klatka powinna mieć wymiary 80 x 50 x 45 c...