Egzotyczne gatunki gryzoni w hodowli domowej


Piotr Piliczewski

W ostatnich latach coraz częściej - obok popularnych od dawna ryb lub ptaków ozdobnych - trzyma się rozmaite gatunki zwierząt terraryjnych. Owady, pająki ptaszniki, węże czy jaszczurki zdobyły już znaczną popularność i trzymane są nie tylko przez wyspecjalizowanych pasjonatów, ale także po prostu jako zwierzęta domowe. W odróżnieniu od nich gryzonie są grupą mało znaną i praktycznie niedostrzeganą w naszym kraju. To stwierdzenie może budzić zdziwienie, bo przecież gryzoni jest w hodowli mnóstwo, niemal każdy miał je kiedyś, w przeciętnym sklepie zoologicznym można kupić chomiki, myszy, myszoskoczki, szczury, szynszyle, koszatniczki, świnki morskie... no i właściwie na tym kończy się oferta gatunków.

W ostatnich latach jednak liczba gatunków gryzoni hodowanych w terrariach wzrasta. Różne gatunki norników, myszy kolczaste czy berberyjskie, myszochomiki już od kilku lat są rozmnażane przez krajowych pasjonatów. Gryzonie te są fascynującymi obiektami obserwacji. Niewiele trzymanych w domach małych zwierząt może dorównać im złożonością behawioru. Podglądanie zachowań socjalnych, godów, opieki nad potomstwem może być przeżyciem niezapomnianym, umożliwia także poznanie życia tych trudnych do badania w naturze ssaków.

Niniejszy artykuł ma zapoznać czytelnika z kilkoma najpopularniejszymi gatunkami małych gryzoni egzotycznych, które stały się dostępne w Polsce, przedstawiając pokrótce warunki ich utrzymania.


RODZINA MURIDAE - MYSZOWATE

Podrodzina Murinae


Mysz berberyjska - Lemniscomys barbarus

Długość ciała - 80-120 mm + 100-140 mm ogon

Masa ciała - 28-40 g

Zasiedla Afrykę na północ od Sahary, spotykana na półpustyniach, trawiastych równinach, polach uprawnych i na terenach porośniętych krzewami. Wyróżnia się kilka podgatunków trudnych do oznaczenia, osobniki hodowane w terrariach są prawdopodobnie mieszańcami.

Mysz ta jest aktywna w dzień, a szczególnie wczesnym rankiem i po południu. Jest ruchliwa, sporo czasu...