Chomiki - gryzonie dla każdego. Cz. II. Utrzymanie i pielęgnacja


Dr n. wet. Joanna Zarzyńska, dr inż. Paweł Zarzyński

W poprzedniej części artykułu przedstawiono gatunki chomików spotykane w hodowlach amatorskich wraz z elementami ich biologii i rozrodu. Poniżej zostaną zaprezentowane podstawowe wymagania tych zwierząt oraz warunki konieczne do ich prawidłowej pielęgnacji w hodowli domowej.

Wybór zwierzęcia

Chomiki są zwierzętami popularnymi, więc miejsc, gdzie można je nabyć, jest wiele. Warto skontaktować się z hodowcą - zna on indywidualne cechy oferowanych osobników i dodatkowo może służyć fachową radą na temat pielęgnacji i żywienia. Jeśli decydujemy się na zakup w sklepie zoologicznym, wybierzmy ten o wysokich standardach zoohigienicznych, zwróćmy uwagę na czystość w klatkach, ewentualne przegęszczenie itp. Najlepiej jest odwiedzić sklep porą popołudniową, kiedy chomiki się wybudzają i łatwiej je obserwować. Oczywiście interesują nas zwierzęta zdrowe, czyli o zaokrąglonej sylwetce, czystej sierści (lśniącej, bez ubytków) i skórze o zachowanej ciągłości (bez ran, zadrapań, ubytków i zmian wypryskowych). Oczy powinny być otwarte i błyszczące, a ich okolica czysta i sucha, nos bez śladu wydzieliny, uszy nieuszkodzone (u niektórych osobników bywają lekko karbowane na brzegach). Okolica odbytu powinna być czysta i sucha. Równie ważne jest zachowanie zwierzęcia. Zdrowy osobnik wykazuje zainteresowanie otoczeniem, ruchliwość i dobry apetyt. Osobniki poruszające się na sztywnych nogach lub w "pozycji kota" albo tracące równowagę są prawdopodobnie chore lub w zaawansowanym wieku.

Oprócz wyboru gatunku chomika należy też zadecydować o jego płci (zwłaszcza jeśli myślimy o hodowli). Zasadniczo determinuje ona niektóre cechy charakteru i wzorce zachowań. Samice chomików dżungarskich, syryjskich i Campbella mają zdecydowanie większy temperament i zazwyczaj są bardziej agresywne niż samce (w naturze ułatwia to samotne wychowanie i ochronę młodych). Przyjmuje się też, że sami...