Szczury jako zwierzęta towarzyszące. Cz. I


Debbie Ducommun
USA

W oczach jednych szczury mają bardzo złą reputację, podczas gdy drudzy odkrywają w nich wspaniałych towarzyszy codziennego życia. Popularność szczurów jako zwierząt towarzyszących stale wzrasta. Badania wykazały, że ponad pół miliona amerykańskich rodzin utrzymuje w domach szczury lub myszy. W niektórych rejonach kraju zwierzęta te wyparły nawet popularne chomiki. Chociaż szczury zostały udomowione przed ponad 100 laty, informacje na temat właściwej ich pielęgnacji są bardzo skąpe i niepełne, a większość poświęconych im książek zawiera błędy.

Ponieważ dzikie szczury uważane są za groźne szkodniki, wielu ludzi uprzedziło się do nich i traktuje wszystkie z jednakową niechęcią. Tymczasem udomowione szczury tak bardzo różnią się od swoich dzikich przodków, jak psy od wilków. Podobnie jak inne zwierzęta towarzyszące człowiekowi, szczury były hodowane i selekcjonowane pod względem przywiązania, łagodności i braku agresji (rzadko zdarza się, że gryzą). Są to zwierzęta bardzo czyste i pielęgnujące swą sierść podobnie jak koty. Jedynymi chorobami, które szczury domowe mogą przenosić i którymi może zarazić się człowiek, są grzyby, tropikalne roztocza Liponyssus bacoti oraz bakteria Streptobacillus moniliformis, wywołująca tzw. gorączkę szczurzą. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie. Niektórzy ludzie są przewrażliwieni na punkcie długiego, gołego szczurzego ogona. W rzeczywistości pokryty jest on krótkimi włosami i ma gładką, jedwabistą strukturę.

Dlaczego zatem popularność szczurów wzrasta? Podobnie jak inne gatunki gryzoni utrzymywanych przez człowieka są to zwierzęta o niewielkich rozmiarach ciała, czyste, spokojne i łatwe w pielęgnacji, ale mające również pewne cechy charakterystyczne, które odróżniają je od innych gatunków. Po pierwsze są o wiele bardziej inteligentne i potrafią nauczyć się różnorodnych sztuczek. Podobnie jak psy i koty reagują na swoje imię i przybiegają na zawołanie. Mogą także reagować na wiele innych słów. P...