Rozella białolica - jedna z barwniejszych papug Australii


Mgr inż. Krzysztof Michał Jabłoński
Warszawski Ogród Zoologiczny

Rozelle należą do rodzaju Platycercus, obejmującego około 10 gatunków ptaków o podobnym wyglądzie i zachowaniu. Charakterystyczną cechą tych papug są małe okrągłe głowy, nieduży dziób oraz długi i szeroki ogon. Ojczyzną rozelli jest Australia, Tasmania oraz przyległe małe wysepki. Papugi te żyją głównie na terenach trawiastych, rzadko porośniętych drzewami eukaliptusowymi, akacjami lub krzewami.

Rozelle białolice odkryli Anglicy podczas podróży do Australii w 1789 roku, w czasie gdy kontynent ten był jeszcze kolonią brytyjską. Obowiązującą do dzisiaj nazwę łacińską nadał rozelli białolicej Anglik Shaw. Opisał on również dokładnie wygląd i opierzenie tej papugi. Natomiast pierwszy kolorowy wizerunek rozelli białolicej sporządził Francuz, na podstawie papugi będącej własnością jednej z sióstr Napoleona.

Po raz pierwszy ptaki te wyeksponowano w Londyńskim Ogrodzie Zoologicznym w 1862 roku. Ich barwne upierzenie oraz łatwość adaptacji do życia w warunkach niewoli spowodowały duże zainteresowanie ich hodowlą i szybkie ich rozprzestrzenienie na całym świecie.

Pierwsze rozmnożenie tych rzadkich jeszcze wtedy papug miało miejsce w Barcelonie w 1869 roku, następnie w 1870 r. we Francji, w 1875 r. w Belgii i Niemczech, potem w Anglii i Holandii. Pomimo udanych odchowów papug w niewoli nadal odławiano je w ogromnej liczbie z ich ojczyzny, aż do 1830 roku, kiedy rząd australijski zakazał eksportu wielu gatunków papug.


Opis gatunku

Rozella białolica dorasta do 30 cm i osiąga masę ciała 90-120 g. Samiec ma głowę i piersi czerwone, policzki białe. Dolna część piersi jest żółta, brzuch żółty, stopniowo przechodzący w jasną zieleń. Pióra podogonowe są czerwone, lotki pokrywowe skrzydeł modre. Pióra grzbietu oraz część piór pokrywowych lotek są czarne z żółtym obrzeżeniem. Dolna część grzbietu jest jasnozielona. Pióra ramieniowe są czarne, lotki pierwszorzędowe czarne z ciemnoniebie...