Nimfa - najmniejszy i najbardziej znany przedstawiciel rodziny kakadu


Mgr inż. Krzysztof Michał Jabłoński
Warszawski Ogród Zoologiczny

Nimfy należą do rzędu papugowych (Psittaciformes), rodziny kakadu (Cacatuidae), podrodziny Nymphicinae i jedynego rodzaju Nymphicus, w którym występuje tylko jeden gatunek. W skład tej rodziny wchodzą 23 gatunki papug, zamieszkujące głównie Australię i Indonezję. W 1770 roku pierwszy osobnik tego gatunku został złapany na wolności, zabity i wypchany, a następnie zdeponowany w Rogal College of Surgeons w Anglii. Sporo informacji o tym gatunku papug zawdzięczamy Johnowi Gouldowi, który na początku XIX wieku w czasie dwuletniej podróży przemierzył niemal cały kontynent australijski.

Papugi te wyróżniają się smukłą sylwetką i niedużą głową zaopatrzoną w mocny dziób, podobny jak u kakadu. Charakterystycznymi ich cechami są długi rozkładany czub oraz pomarańczowe plamy na policzkach.

Nimfy wspaniale prezentują się na wolności, a ich szybki lot przypominający jaskółkę robi spore wrażenie. Dzięki temu nimfy są uważane za najszybsze papugi Australii. W czasie lotu ptaki porozumiewają się ze sobą głośnymi gwizdami. Nimfy nie są zagrożone w naturalnym środowisku, a dzięki łatwej hodowli i dużej odporności na choroby powstało wiele ciekawych mutacji barwnych tych ptaków, prace nad tworzeniem nowych nadal trwają.


Nimfa szara (Nymphicus hollandicus)

Nimfy są gatunkiem praktycznie udomowionym i razem z papużkami falistymi należą do najpopularniejszych papug trzymanych w klatkach i wolierach, zarówno przez amatorów, jak i poważnych hodowców, dla których celem jest uzyskiwanie coraz to nowych odmian barwnych. Wychowane od pisklęcia, świetnie się oswajają, chociaż ich zdolności imitacyjne są niewielkie.

Dorosłe nimfy osiągają 29-33 cm długości (długość ogona wynosi około 14-16 cm) i masę ciała 80-100 gramów. Samica jest nieco mniejsza od samca i skromniej ubarwiona. Nimfy wykazują znaczny dymorfizm płciowy, w związku z czym rozróżnienie płci u dorosłych ptaków nie sprawia żadn...