Papugi żako


Mgr inż. Krzysztof Michał Jabłoński
Warszawski Ogród Zoologiczny

Papugi fascynowały człowieka od zarania dziejów, stanowiły symbol mądrości i obiekt kultu, zdumiewały nieprzebranym bogactwem kształtów i barw upierzenia, a przede wszystkim zdolnością naśladowania mowy ludzkiej. Duże papugi trzymano w ludzkich siedzibach wiele tysięcy lat temu. W Europie towarzyszą nam od blisko 2400 lat. Najstarsze wizerunki papug, wyryte w kamieniu, pochodzą z V wieku przed naszą erą.

Papugi żako znali już starożytni Egipcjanie, o czym świadczy fakt znalezienia wizerunków tych ptaków w kryptach grobowych faraonów i wysokich dostojników państwowych. Prawdopodobnie już wtedy oswojone żako były trzymane w klatkach. W połowie XV w. Genueńczyk Aldrovandi w dzienniku z podróży po Afryce pisał, że dużo jest informacji na temat żako.

Do Europy żako przywieźli prawdopodobnie żeglarze portugalscy na początku XVI w., kiedy to w trakcie poszukiwań drogi do Indii opanowali wybrzeże Afryki i zdobyli Kongo. Ptaki te zabawiały opiekunów swoim paplaniem, a często, wyuczywszy się zabawnych sztuczek, towarzyszyły wędrownym kuglarzom, muzykantom, a do niedawna - kataryniarzom. Do dziś są obiektem zainteresowania oraz fascynacji i nieraz latami towarzyszą ludziom.

Charakterystyka papug

Papugi stanowią bardzo stary ewolucyjnie rząd Psittaciformes, wyraźnie różniący się od innych grup ptaków. Rząd papug zawiera dwie rodziny - kakadu (Cacatuidae) i papugi (Psittacidae). Anatomia i morfologia papug są tak specyficzne, że nie sposób pomylić ich z innymi ptakami. Wszystkie ptaki z tego rzędu mają krótki, potężny i mocno zakrzywiony dziób z silnie rozwiniętą woskówką, u której nasady znajdują się otwory nosowe. Górna część dzioba jest ruchomo połączona z czaszką i u wielu ...