Wpływ warunków utrzymania na kondycję gadów. Cz. II


Lek. wet. Aleksandra Maluta
Przychodnia Weterynaryjna Szpital Zwierząt Egzotycznych OAZA

W drugiej część artykułu poświęconego wpływowi warunków utrzymania na kondycję gadów skupię się na roli światła oraz promieniowania UVB. Przyglądając się dokładnie gadom utrzymywanym w niewoli, szczególnie żółwiom i jaszczurkom, można zaobserwować ich specyficzne zachowania. O zwierzętach tych, a zwłaszcza gatunkach aktywnych za dnia, można powiedzieć, że są "dziećmi słońca". Długość dnia świetlnego oraz natężenie oświetlenia mają kolosalny wpływ na ich aktywność, żywotność i chęć pobierania pokarmu.

Często w przypadku najpopularniejszych żółwi utrzymywanych w niewoli, to właśnie długość dnia świetlnego, a nie temperatura otoczenia wpływają na to, czy zwierzę zapadnie w hibernację - lub niestety częściej pseudohibernację - czy też nie. Zjawisko pseudohibernacji zazwyczaj obserwujemy u żółwi lądowych swobodnie poruszających się po mieszkaniu. Mimo że zimą nie dochodzi do drastycznych zmian temperatury w pomieszczeniu, zwierzę staje się mniej aktywne, rzadziej opuszcza swoją kryjówkę za szafą, przyjmuje mniejsze ilości pokarmu. Zachowanie takie jest związane ze skróceniem dnia świetlnego i spadkiem natężenia światła w okresie jesienno-zimowym.

Podobną sytuację obserwujemy w przypadku osobników utrzymywanych w terrariach podczas pochmurnych i deszczowych dni w okresie wiosenno-letnim. Zwierzęta stają się mniej aktywne i niechętnie opuszczają swoje kryjówki, mogą odmawiać przyjmowania pokarmu, mimo że mają zamontowane oświetlenie w zbiorniku. Spadek natężenia światła, przy jednoczesnym spadku ciśnienia atmosferycznego, jest dla gadów jednoznacznym sygnałem, że warunki atmosferyczne nie będą dla nich sprzyjające.

Stymulacja świetlna, czyli odpowiednio skracanie i wydłużanie dnia świetlnego, pobudza u gadów zachowania seksualne.

Konstruując dla gadów takie terrarium, w którym będą się czuły komfortowo, należy brać pod uwagę właśnie m.in. oświe...