Domowe książeczki zdrowia - karty hodowlane


Lek. wet. Łukasz Kiepas

Niejednokrotnie podczas przeprowadzania wywiadu weterynaryjnego okazuje się, że właściciel zwierzęcia nie pamięta wielu bardzo istotnych informacji. Często mówi, że od jakiegoś czasu jego pupil chudnie, najprawdopodobniej od miesiąca. Niestety nie może określić tego czasu dokładnie, ponieważ półtora miesiąca temu był na wakacjach. Nigdy nie ważył też węża, ale zdecydowanie stwierdza, że wąż nie rośnie wzdłuż, ponieważ ostatnio miał 122 cm długości i teraz też tyle mierzy. W naszej głowie rodzi się pytanie - jak zmierzyć węża z taką dokładnością i czy to ma w ogóle jakieś znaczenie? Myślę, że każdy praktykujący lekarz spotkał się z taką sytuacją. Postawienie wstępnej diagnozy jest wtedy znacznie utrudnione, ponieważ do wszystkich podanych przez właściciela wiadomości należy dołożyć duży margines ostrożności.

Dobra karta hodowlana skupia w sobie informacje z całego cyklu rozrodczego. U większości gadów cykl ten trwa od jesieni do późnej wiosny. Lato zaś to okres zwiększania masy ciała i przygotowania do następnego okresu rozrodczego. W praktyce karty hodowlane zakłada się na cały rok kalendarzowy, zwykle od stycznia do grudnia. Taki układ jest bardzo przejrzysty.

Oprócz tabeli, w której nanosimy wszystkie informacje, karta powinna zawierać dokładny opis zwierzęcia. Może to być imię, gatunek, płeć, data urodzenia, data rejestracji i pochodzenie.

Nieodzownym elementem każdej karty hodowlanej jest też legenda ze skrótami. Dzięki temu do tabeli zamiast całych sformułowań zapisujemy tylko poszczególne znaki.

Wzory kart hodowlanych można znaleźć w Internecie, na forach tematycznych. Warto dodać, że każdy hodowca może, a nawet powinien modyfikować swoje karty w taki sposób, aby jak najlepiej przystosować je do gatunku hodowanego zwierzęcia oraz samego siebie. Karta hodowlana nie powinna być traktowana jako zbyteczna konieczność i w efekcie prowadzona od niechcenia. Zapiski nie mogą też pochłaniać zbyt dużo ...