Żywienie żółwi lądowych w okresie jesienno-zimowym


Wojciech Urynowicz

Wiedza na temat żywienia popularnych żółwi lądowych, np. z rodzaju Testudo, uległa ogromnej zmianie w ciągu kilkudziesięciu lat hodowli wiwaryjnej w Polsce. Dawniej sądzono, że gady te nie sprawiają większych problemów żywieniowych i można podawać im różnego rodzaju produkty.

Zimą oprócz warzyw, kiełkowana pszenica, owoce z kompotu, dżem. Korzystny jest dodatek twarogu i produktów mięsnych, np. wątroby, serca, płuc, koniny, wołowiny itp. w postaci mielonej." - cyt. "Zwierzęta w terrarium", Cyryl Przybyszewski, Szczecin 1986.


W żywieniu terraryjnym przydatne będą wszystkie krajowe owoce: jabłka, śliwki, gruszki, truskawki itp., uzupełnione owocami południowymi (arbuzy, morele, brzoskwinie, banany). Chętnie zjadane są też warzywa, takie jak pomidory, ogórki, marchew, papryka." - cyt. "Żółwie, moje hobby", Elena i Marko Szpakarow-Orłowscy, Warszawa 1998.


Pokarmami zastępczymi polecanymi w zimie są: chleb moczony w mleku, owoce z kompotu, dżem, kiełkująca pszenica, gotowany ryż." - cyt. "Żółwie, moje hobby", Elena i Marko Szpakarow-Orłowscy, Warszawa 1998.


Obecnie zdajemy sobie sprawę z błędów popełnianych przez takie myślenie oraz z ich konsekwencji. Niestety, pomimo wciąż rozwijającej się wiedzy na temat prawidłowego żywienia tej grupy, jest to niezwykle skomplikowane i trudne zagadnienie dla początkujących właścicieli tych zwierząt. Mity na temat "prawidłowego żywienia" ciągle przebijają się wśród sprzedawców, opiekunów, a także na stronach internetowych oraz w literaturze.


Okres jesienno-zimowy w warunkach wiwaryjnych

Niezwykle ważnym okresem w chowie żółwi lądowych jest czas jesienno-zimowy. Zwierzęta przebywające na wybiegach, zgodnie ze zmianami następującymi w przyrodzie, zaczynają pobierać coraz mniej pokarmu, zwiększając przy tym zapotrzebowanie na wodę. Następuje wtedy intensywne wydalanie moczu oraz kału, a także zakopywanie się zwierząt. Są to typowe objawy poprzedzające sen zimowy gadów. N...